A székelyudvarhelyi vár ismeretlen titkai
2009. június 29. 18:30 MTI
Több száz éve épült bejáratot tártak fel régészek a székelyudvarhelyi várban. A lelet és az ásatás további sorsa azonban már több intézményen múlik - írja a Hargita Népe című csíkszeredai napilap.
A Székely Támadt nevű várban a helyi Haáz Rezső Múzeum munkatársai végeznek feltárásokat. Nyárádi László régész beszámolója szerint a nyugati bástya melletti bejárat feltárása közben a vár eddig ismeretlen titkaira bukkantak. "Ezt a nyugati kaput szemtanúk még látták az 50-es években, ennek alapján kezdtük el a kutatást. Ahogy a falat megbontottuk, szinte rögtön előkerültek a bejárat feletti téglaboltozat maradványai" - magyarázta a kutatás eredményeit a szakember.
A boltozat és a járószint közötti különbség egy nagyon alacsony, alig 2 méteres bejáratot mutat, ez valószínűsíti, hogy egy későbbi, a régészek feltételezései szerint a 17. század végéről, a 18. század elejéről származó bejáratot találtak. Előkerült egy értékes, az egykori kolostor templomának ablakából származó, gótikus mérműves ablaktöredék is - számolt be lapnak Nyárádi László.
A Székelyudvarhely központjában található Székely Támadt várat - más néven Csonkavárat - az egykori domonkos, illetve ferences rendház helyén kezdték el építeni, még a 15. század végén, ó- és új-olasz rendszerű bástyákkal. A reneszánsz várat János Zsigmond fejedelem 1562-65 között az ellene fellázadt székelyek megfékezésére újjáépítette és megerősítette.