Alpinisták mossák a Kreml csillagait
2009. június 7. 19:21 MTI
Mossák a Kreml vörös csillagait, jelenleg elsőként az egykori erődítmény Moszkva folyó felőli oldalán álló Vodovzvodnaja tornyán lévőt: a soros műszaki karbantartás részeként az alpinisták, akárcsak a gondos háziasszony az ablakot, tisztítószeres oldattal, puha ronggyal és sok munkával szabadítják meg a csillagot a rárakódott koromtól, és kifényezik a rézzel borított fém részeket.
Ilyen karbantartásra rendkívüli esetektől eltekintve néhány évente kerül sor, s ekkor kicserélik az esetleg megrepedt - vagy éppen villámcsapástól megolvadt - üveglapokat is, de az illetékesek szerint most remek állapotban vannak a csillagok.
A Kreml falában lévő 20 eltérő formájú bástya a 15. századi felépültétől kezdve védelmi célokat szolgált, később azonban közülük többre torony került. Ezek legtöbbjét a cári címerben szereplő sas díszítette, de 1935-ben a sasokat leszerelték, s öt bástyára vörös csillagot helyeztek. A legkisebb - 3 méteres - a Vodovzvodnaja bástyán van, a Borovickaján 3,2, a Troickaján 3,5, a Nyikolszkaján és a legismertebb Szpasszkaja bástyán 3.75 méteres díszeleg.
Az eredeti csillagok vázát rozsdamentes acélból készítették, rézzel borították, s csiszolt urali féldrágakövekkel rakták ki, de azok hamar megkoptak az időjárás viszontagságaitól, ezért már egy évvel később lecserélték a borítást három rétegű, különleges üvegre. Belül fehér tejüveg réteg biztosítja az éjjel-nappal égő, 2-5 ezer wattos lámpák fényének egyenletes eloszlását, s azt, hogy a külső rubinüveg vörösnek, s ne feketének tűnjön.
A csillagok erős szélben forognak, hogy jobban bírják a nyomást, mindegyikhez van hűtőberendezés, mivel a lámpák sok hőt termelnek, mindegyikhez vannak felvonó berendezések, és mindegyik belsejébe is el lehet jutni. A berendezések működését folyamatosan ellenőrzik egy központi ügyeleti szobából. A csillagokat 1945-46-ban leengedték a földre a generálozáshoz, azóta azonban minden munkát a magasban végeznek el rajtuk.