Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Dokumentum Manhattan megvásárlásáról

2009. április 6. 15:52 MTI

Nem kell New Yorkba utaznia annak, aki látni szeretné az amerikai metropolisz korai történetének fontos dokumentumait. Hollandia nemzeti múzeuma, a Rijksmuseum a hét végétől állítja ki ezeket a dokumentumokat, köztük térképeket és azt az egyetlen feljegyzést, amely beszámol Manhattannak az európaiak általi megvásárlásáról.

<

A kiállítás Henry Hudson brit felfedező 1609. áprilisi indulásának 400. évfordulójára nyílt meg; ez az expedíció vezetett el a New York-i terület gyarmatosításához. Hudson 1609 szeptemberében hajózott fel a ma az ő nevét viselő folyón, a holland Kelet-indiai Társaság hajóján: az Ázsiába vezető átjárót kereste, de soha nem találta meg. Felfedezéseinek híre nyomán később holland expedíciók keltek útra, és az indián törzsekkel folytatott szőrmekereskedelemből húztak hasznot.

A kiállítás bemutatja Manhattan, mint sziget 1614-ből származó első térképét is. A holland telepesek New Netherland néven a területen kolóniát hoztak létre. Megfelelő kereskedelmi állomásnak és fővárosnak választották Manhattan szigetét. 1625-ben szerezték meg az indián őslakosoktól és New Amsterdamnak keresztelték el. 1664-ig hívták így, amíg az angolok el nem hódították tőlük a várost. Ők adták a helynek a New York nevet.



A holland nemzeti levéltárban őrzött vásárlásról szóló iromány, amelyet gyakran csak New York "anyakönyvi kivonataként" emlegetnek, szintén látható a kiállításon. Kiállítanak a múzeumban egy festményt, Johannes Vingboons 1665-ben készült alkotását, amely a korabeli várost kis holland településként ábrázolja, háttérben egy szélmalommal.

A tárlat júniusig látható Amszterdamban, utána a New York-i South Street Seaport Museumba "költözik", egy szeptemberben nyíló nagyobb kiállítás részeként.

Hudson 1610-ben, már egy angol társaság szolgálatában tért vissza Amerikába, hogy tovább keresse az Ázsiába vezető északnyugati átjárót, a mai Kanadán keresztül. A telet a jég fogságába esve töltötte, és 1611 nyarán, amikor tovább akart indulni, a legénység fellázadt ellene. Az expedíció túlélői azt mesélték annak idején, Hudsont, 10 éves fiát és nyolc, a lázadáshoz nem csatlakozó személyt a legénységből kitettek valahol a mai Hudson-öböl táján, és többet senki nem látta őket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Dokumentum Manhattan megvásárlásáról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra