Emléknyomok a 20. század traumáiról
2009. március 30. 13:44
Történelem, Személyes történelem és oktatás címmel szervez egész napos konferenciát 2009. április 4-én a Zachor Alapítvány a Társadalmi Emlékezetért Budapesten, a Közép-Európai Egyetemen (CEU). A konferencia védnöke az Oktatási és Kulturális Minisztérium.
A konferencia előadói neves szakemberek, akik a szociálpszichológia, szociológia, pszichiátria, irodalomtudomány, történelmi filmdokumentáció, formális és informális oktatás szempontjából elemzik, milyen társadalmi és személyes emléknyomokat hagytak a 20. század társadalmi traumái, milyen lehetőségei vannak a jövőre vonatkozóan a traumák megelőzésének, s hogyan alkalmazhatók a személyes történetek az oktatásban, a toleranciára nevelésben.
A Zachor Alapítvány (www.emlekezem.hu) 2007-ben alakult azzal a céllal, hogy az emlékezés fontosságát hangsúlyozza a társadalmi traumák feldolgozásában. Egyik fő tevékenységi területe a személyes megközelítés támogatása az oktatásban annak érdekében, hogy a diákok ne csak elidegenítő adathalmazokon át, hanem személyes, őket megérinteni képes történetek által ismerkedjenek a múlttal és empátiával közelítsenek a közelmúlt társadalmi traumáihoz.
A konferencia programját kortárs írók részvételével a Szombat folyóirat (www.szombat.org) irodalmi estje zárja „Romeltakarítás” – avagy mit kezdjünk a 20. század emlékeivel? címmel.
A konferencián a részvétel ingyenes, de előzetes regisztráció szükséges.
A részletes program