Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Budapesten a szecesszió mestere

2009. március 18. 08:24 MTI

A Szépművészeti Múzeum A nő dicsérete: Alfons Mucha, a szecesszió mestere című kiállításával veszi kezdetét március 20-án a Budapesti Tavasz Fesztivál (BTF), melyhez idén Vendégünk Csehország címmel külön programsorozat is kapcsolódik. Az Art Nouveau festészetének egyik legnagyobb mestereként számon tartott cseh művész képeit a múlt héten csomagolták ki.

<

Mint Mihály Mária, az intézmény főigazgató-helyettese elmondta, a több mint száz plakátot, rajzot, festményt és fotográfiát felvonultató tárlat az utolsó állomása annak a sorozatnak, melynek során a Szépművészeti Múzeum a 19. század végi "aranykor" festőinek - eddig Ferdinand Hodlernek és Gustave Moreau-nak - a munkásságát mutatta be. A június 7-ig megtekinthető kiállítás anyaga a brnói Morva Galéria, a prágai Iparművészeti Múzeum és a szintén prágai Mucha Galéria gyűjteményéből származik - tette hozzá.

Alfons Mucha Gismonda és Kaméliás hölgy című plakátjainak kicsomagolása közben a tárlat kurátora, Marta Sylvestrová ismertette: a Szépművészeti Múzeum termeiben jelenleg a kiállítás előkészítése és a képek ellenőrzése folyik. Petr Stembera, a prágai Iparművészeti Múzeum munkatársa a festő egyik főműveként számon tartott Gismondáról szólva elmondta: a stílusteremtő plakát a korszak leghíresebb színésznőjét, Sarah Bernhardt-t ábrázolja. Mucha 1894-1895 fordulóján festette meg a plakátot, és az olyan sikert aratott Franciaországban, hogy a két művész között hosszú együttműködés kezdődött, amely Muchát világszerte ismertté tette - fűzte hozzá.

Jaromír Plísek, a Cseh Köztársaság budapesti nagykövete kiemelte, hogy országa idén az Európai Unió soros elnökeként a BTF díszvendége lesz, így egyedülálló alkalmuk nyílik arra, hogy nemzetük kultúráját "az értő magyar publikumnak" bemutassák a Vendégünk Csehország című programsorozat keretében. "A magyar közönség erősen érdeklődik a cseh kultúra iránt, és mélyen tájékozott róla" - vélekedett.

Mint Gál Róbert hozzátette, noha a Szépművészeti Múzeum kiállítása a programsorozat legreprezentatívabb eseménye, számos egyéb kulturális csemegével is várják a budapestieket. A Cseh Centrum munkatársa kiemelte a sorozat komolyzenei koncertjeit, melyek során külön figyelmet fordítanak Bohuslav Martinu életművére. A 20. századi cseh zene legjelentősebb zeneszerzőjének a fesztivál egyik fontos helyszíne, a Művészetek Palotája tárlatot is szentel.

Több kiállítás is várja az érdeklődőket az Andrássy út környékén: a Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Házban, a Cseh Centrumban, az Artitude Galériában, valamint a Nessim Galériában. Fontos programhelyszín lesz a Millenáris is: itt kapnak helyet a Kisvakond és barátai, valamint a Csehország magyar szemmel című tárlatok, a cseh sörfesztivál, valamint a Jana Koubková Quartett jazzkoncertjei - említett további eseményeket Gál Róbert.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Budapesten a szecesszió mestere

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra