Előkelő nőt temettek a 3200 éves sírba
2009. március 4. 15:05 MTI
3200 éves sírkamrát tártak fel a szakkarai nekropoliszban - jelentette be keddi közleményében az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács.
A XIX. dinasztia korából származó sírkamrában egy mészkőszarkofágot találtak, amely egy nemesi származású asszony végső nyughelyéül szolgált. A temetkezés három múmiát és néhány tárgyat is rejtett. A közlemény szerint nem ismert a múmiák személye. A mészkőszarkofág az évezredek során összetört, ahogy leomlott a sírkamra déli fala is.
A Kairótól 20 kilométerre délre fekvő szakkarai nekropolisz Memphisznek, az ókori Egyiptom egykori fővárosának ősi temetője. A 7 kilométer hosszú temetkezési helyet mintegy három évezreden át használták uralkodók és alattvalóik egyaránt. Uralkodókat a II. dinasztia korától a XIII. dinasztiáig temettek ide, közülük a leghíresebb Dzsószer fáraó, akinek lépcsős piramisa i.e. 2650 körül épült. Előfordulnak azonban itt újbirodalmi temetkezések, ahogy római kori sírok is.
Szakkara az egyik leggazdagabb archeológiai lelőhely, s bár már 150 éve folynak itt régészeti feltárások, a szakemberek szerint az ókori kincsek javarészét még mindig a sivatagi homok rejti.