Feltámad a kétezer éves amazon
2009. január 14. 08:52
Virtuális, majd különleges fizikai rekonstrukciót hajtottak végre a kutatók egy Herculaneumban fellelt szobortöredéken. A projekt akár a régészet új útjait és lehetőségeit is meghatározhatja.
A római szobrot a Herculaneumi Megőrzési Projekt munkatársai a Southamptoni Egyetem régészeivel fedezték fel, a közeli Pompejit is maga alá temető 79-es vulkánkitörésben elpusztult városkában. A feltételezések szerint a műalkotás egy sebesült amazon harcost ábrázol, jó állapotban megmaradt festett hajjal és szemekkel. A szakemberek szerint a szobortöredék már csak azért is egyedülálló, mert a vulkáni hamu nagyon sok helyen megőrizte az eredeti festékanyagok nyomait is.
A Southamptoni Egyetem kutatói a helyszínen végzett régészeti felmérés, lézeres letapogatás, és nagyfelbontású fotók segítségével pontosították a lelet adatait. Erre azért is szükség volt, mert a lelet túl törékeny volt bármilyen szállításhoz vagy laborban történő vizsgálathoz, így a helyszíni letapogatáson túl nem tehettek vele mást. A szakemberek a feltárás után vették fel a kapcsolatot a Warwicki Egyetem kutatóival, akik a régészeti rekonstrukciókban korábban már vezető szerepre tettek szert a nagyfelbontású lézeres szkennelés, az adott tárgyak modellezésének, és virtuális másolatának elkészítésében.
Dr. Mark Williams, a számítógépes modellezés vezetőjének irányításával először pontosan felmérték a szobortöredékről kapott adatokat, majd az azokat egy korábbi programsémába táplálva alkották meg a fej szinte száz százalékig pontos háromdimenziós virtuális, majd nem sokkal később fizikai modelljét is.
A csapat most a szobor pontos újraalkotásán és festésén dolgozik: ennek során minden tekintetben megpróbálják visszaadni az eredeti alkotás faragásnyomait, és festési megoldásait. A számítógépes modellezők jelenleg azt próbálják megfejteni, hogy a szobor pontosan hol állhatott Herculaneumban, és milyen fények eshettek rá: mindez sok mindent elárul a szobor környezetéről, illetve az azt kiállító házról is.
A munka több tanulássággal is szolgál: talán ezzel a megoldással a jövőben lehetővé válik a tárgyak virtuális, majd fizikai rekonstrukciója is, méghozzá úgy, hogy a tárgyat szinte semmilyen behatás sem éri. A rekonstrukciós munka, és egyben az abból levont elméletek és következtetések pedig abban segíthetnek, hogy "akár egy tárgyon keresztül is minél többet megtudjunk az ókori mindennapok varázsos világáról".