Tovább pusztul a kínai Nagy Fal
2009. január 5. 08:41
Kulturális katasztrófa fenyeget Belső-Mongóliában: egy helyi régész múlt heti közleménye szerint a Nagy Fal Ming-dinasztia korában (1368-1644) épített szakaszának egyötöde tűnt el nyomtalanul az elmúlt években.
A Belső-Mongóliai Autonóm Régió történelmi kincsekkel és régészettel foglalkozó kulturális intézete szerint mostanra a fal 157,515 kilométeres szakasza pusztult el teljesen. A beszámolóra a térség legújabb régészeti és műholdas felmérési adatainak elemzése után került sor.
Persze nem ez az első ilyen pusztulás: az elmúlt évszázadokban az időjárás és a különböző emberi tevékenységek következtében a védvonal jelentős részei tűntek el. A világon egyedülálló, építészetileg is különleges nagy fal - amelyet egyesek szerint a rómaiak is lemásolhattak - még ma is több ezer kilométer hosszan húzódik Kína területén.
Építése i.e. 475-211 között vette kezdetét, amikor egyes stratégiailag fontos régiókban megépítették első szakaszait. A legjobb állapotban ma az a Ming-dinasztia korában épített rész van, amely 6350 kilométer hosszan húzódik az országban. A fal 1987-ben került fel az UNESCO világörökségi listájára is.
A most elpusztult szakasz Belső-Mongóliában található, ahol egyébként a fal mintegy egyharmada, összesen 15 ezer kilométernyi épített védvonal található. Voltak olyan részletek, amelyeket korábban útépítők bontottak el, ezért a hatóságok nemrég egy restaurálási projektbe kezdtek, hogy helyreállítsák az építmény eredeti állapotát. Ez azonban nem lesz olcsó: a munkálatok a tervek szerint 100 millió jüanba (2,7 milliárd forintba) kerülhetnek majd.