Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Az NKVD ölhette meg Patton tábornokot

2008. december 22. 08:09 The Daily Telegraph

George S. Patton tábornokot, az amerikai hadsereg egyik legnagyszerűbb második világháborús parancsnokát a CIA elődje, a Stratégiai Szolgálatok Irodája (OSS) ügynökei szolgáltatták ki az NKVD orgyilkosainak - derül ki egy új könyvből.

<

A CIA elődjének számító OSS nemrég előkerült naplói arról tanúskodnak, hogy az amerikai kémszolgálat vezetője attól félt: a tábornok csökönyössége nyílt összetűzésekhez vezethet az oroszokkal, amely amerikai életeket követelhetett volna. Éppen ezért felsőbb utasításra Patton kiiktatása mellett döntöttek.

A tábornok 1945 decemberében bekövetkezett halála a mai napig a háborús korszak egyik legfurcsább rejtélye. A férfi több sérülést is szerzett egy manheimi autóbalesetben, ebből azonban felépült, és már közel állt ahhoz, hogy hazatérjen Amerikába, amikor a kórházban hirtelen rosszul lett és meghalt - állítja a könyv.

Robert Wilcox történész egy évtizeden keresztül tartó nyomozása során derített fényt arra, hogy Donovan tábornok, az OSS vezetője egy Douglas Bazata nevű férfit bérelt fel, hogy elnémítsa Pattont. Bazata korábban több különleges akcióban is részt vett, így tagja volt annak az elit ejtőernyős alakulatnak is, amely a D-nap előtt érkezett Franciaországba, hogy az ellenállást segítve hátulról támogassa az érkező csapatokat. Négy bíbor szívet kapott, és több más kitüntetéssel is díjazták érdemeit. A háború után ünnepelt művész lett, akiről Salvador Dalí is festett egy képet, amelyen Don Quijote alakjában örökítette meg.

A Target Patton címmel nemrég megjelent könyvben az 1999-ben elhunyt Bazatával készített interjúk is elolvashatók, amelyekből kiderül: a katonai vezető Cadillacje ellen már korábban megtervezték a balesetet, majd ezután egy olyan különleges lövedéket lőtt volna ki rá, amely eltörte volna a nyakát, míg utastársai csak a balesetben sérültek volna meg. Ez azonban nem sikerült, így az OSS taktikát váltott, és inkább úgy döntöttek, hogy nem állnak a KGB elődjének számító NKVD útjába, akik így a kórházban sikerrel mérgezték meg a férfit.

Wilcox szerint a merényletben részt vett Stephen Skubik, az amerikai hadsereg kémelhárításának tagja is: ő szerzett tudomást arról, hogy Patton előkelő helyen szerepel Sztálin halállistáján. Skubik többször is figyelmeztette erre Donovant, aki azonban látszólag nem törődött az információval.

Bár az elmélet kicsit erőltetettnek tűnik, Wilcox szerint sok mindent elárul az ügy titokzatosságáról, hogy az autóbalesettel kapcsolatos iratok egy részének később nyoma veszett az amerikai levéltárakból. A balesetet okozó teherautó sofőrje még a kihallgatás előtt eltűnt, és Patton holttestén később nem hajtottak végre semmilyen boncolást. Ráadásul egy Cadillac-szakértő bevonásával sikerült kideríteni, hogy a Fort Knoxban található Patton Múzeumban kiállított autó sosem volt a tábornoké.

Patton bár a második világháború egyik legsikeresebb amerikai parancsnoka volt, komoly összetűzésbe keveredett feletteseivel, hiszen még a szovjetek előtt szeretett volna Berlinbe érni. Ráadásul a tábornok szerint Eisenhower tévedésének, és elhibázott taktikájának köszönhették, hogy 1944 őszén több ezer németnek sikerült megszöknie a szövetségesek elől, majd emiatt következhetett be 1944-45 telének német ellencsapása az Ardennekben. Ez érthető módon nem tetszett Eisenhowernek, ezért Patton korábbi beosztását egyik napról a másikra Montgomery kapta meg.

Patton taktikája igencsak kockázatos lett volna, hiszen azzal egyrészt Berlin és Prága elfoglalásával megteremthették volna Kelet-Európa szabadságát, másrészt azonban Sztálin felbosszantásával egy esetleges harmadik világháborút is kirobbanthattak volna. Wilcox szerint az ügy igencsak kusza, hiszen Patton ráadásul olyan titkokat ismerhetett, amelyek kiteregetésével később Eisenhowert sem választhatták volna elnökké.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az NKVD ölhette meg Patton tábornokot

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra