Felértékelődik a feketék történelme az angol iskolákban
2008. szeptember 16. 10:02
Radikális változtatásokat vezettek be az angol középiskolák tantervében: ezek között talán az a legfontosabb újdonság, hogy mostantól nagyobb hangsúlyt fektetnek a fekete bőrű britek és más etnikai kisebbségek történelmére.
<
Olaudah Equiano |
A tanároknak olyan gondolatébresztő kérdéseket kell feltenniük, mint például "A rabszolgáknak voltak jogai?" vagy "Létezik rabszolgaság a mai világban is?" A tanterv kidolgozói azonban nem csak azt szeretnék, hogy az etnikai kisebbségeket a történelem áldozataiként mutassák be. A témák között szerepel még az amerikai polgárjogi mozgalom, a mughal uralom alatt lévő India és a britek Indiába érkezése is. A cél annak bemutatása, hogy az emberi civilizáció nem az angolokkal vagy a nyugati világgal kezdődött.
"Az új történelem tanterv lehetőséget ad a diákoknak arra, hogy felfedezzék a különböző társadalmak szociális, kulurális, vallási és etnikai sokféleségét" - mondta az angol oktatási hatóság szóvivője a The Independent tudósítójának.
A hagyományőrzők bírálják a tanterv tartalmát, mert miközben Wilberforce-t és Equianót néven nevezi, elmulasztja megemlíteni Winston Churchillt. "Winston Churchill a 20. századi angol történelem kimagasló személyisége. A fasizmus ellen vezetett harca Anglia legfényesebb órája volt. Nemzeti történelmünk nem lehet teljes nélküle" - mondja Michael Gove, az ellenzék oktatási szakértője.
A tanagyag összeállítói viszont azzal érvelnek, hogy a második világháború már így is fontos része a történelem-oktatásnak, és a tanárok bizonyára maguktól is rájönnek, hogy Winston Churchill említése nélkül nem nagyon tudják megtanítani a korszak legfontosabb eseményeit. Arra is rámutatnak, hogy Hitler neve is hiányzik a tantervből, pedig az ő említése nélkül sem nagyon lehet beszélni a korszak történelméről.