Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Vízalatti barlangban találták meg a legrégibb amerikai csontvázat

2008. szeptember 9. 12:14

A régészek Mexikó partjainál, egy vízalatti barlang mélyén bukkantak rá a kontinens legrégibb emberi csontvázára, amelynek segítségével talán Amerika benépesítésének történetét is újraírhatják majd.

<

Az Eva de Naharon névvel illetett női csontváz az elsődleges vizsgálatok alapján 13600 éves lehet, és ha ez a kor pontos, akkor a csontváz - amelyet a Yucatán félsziget partjai mentén található víz alatti barlangokban találtak meg - új fejezetet nyithat a kontinens benépesítésének történetében.

A maradványokat az elmúlt négy év során Tulum városa közelében, Cancúntól 80 kilométerre Arturo González, a Saltillói Sivatagi Múzeum igazgatója vezetésével tárták fel. A csontvázakat a vízszint alatt 15 méterrel fedezték fel, ám amikor ott Eva de Naharon élhetett, akkor a tengerszint 60 méterrel alacsonyabb lehetett, és a félsziget pedig egy széles és száraz pusztaság volt. A tengerszint 9-8 ezer évvel ezelőtt emelkedett meg drasztikusan, ám a maradványok továbra is barlangjukban maradtak.

González szerint bár nem tudják, hogy ezek az emberek miként érkezhettek a térségbe, "az azonban biztos, hogy egyelőre ezek a legrégibb emberi maradványok Amerikában, és ez talán újraírhatja az első emberek érkezéséről gondoltakat".

A csontvázak koponyái alapján egyértelmű, hogy azok nem az észak-ázsiai ősöktől származnak, ez a megállapítás pedig szembemegy a kontinens benépesítésének eddig elfogadott elméletével. Eszerint ugyanis az emberek a Bering-szoroson átkelve népesítették be a kontinenst. Ezt a teóriát egyébként már mások is cáfolták: 1997-ben a chilei Monte Verdében 12500 éves maradványokat találtak, még a bering-szorosi átkelés időpontja előttről. A most bemutatott maradványok a kutatók szerint ráadásul sokkal valószínűbb, hogy dél-ázsiai ősöktől származhatnak.

A radiokarbon tesztek szerint az Eva mellett talált másik három csontváz is 14-11 ezer évvel ezelőtt élhetett. David Anderson, a Tennessee Egyetem régésze szerint azonban az adatok csalókák, mert a tenger ásványi anyag tartalma sokszor téves eredményeket hozhat a C-14 vizsgálatok során.

A kutatók szeptemberben egy negyedik csontvázat is szeretnének felszínre hozni, amely szerintük akár még Evánál is idősebb lehet. A csontváznak több mint 10 foga épségben megmaradt, így a kutatók ennek segítségével pontosan datálhatják a maradványokat, illetve jelentős információkhoz juthatnak annak étrendjével kapcsolatban.

A vizsgálati eredményeket a negyedik csontváz kiemelése és tudományos vizsgálata után teszik majd közzé.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Vízalatti barlangban találták meg a legrégibb amerikai csontvázat

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra