Fantasztikus hajóroncsok a Temze mélyén
2008. szeptember 9. 11:37
A búvárok egy szinte teljesen érintetlen állapotban lévő hadihajót találtak a Temze londoni szakaszának régészeti felmérése során: a brit fővárosban a 350 évvel ezelőtt elsüllyedt HMS London kiemelése lehet a legnagyobb hasonló tengerészeti művelet a második világháború utáni roncsmentesítés óta.
<
A folyó mélye a mai napig közel 1100 hajó roncsát rejti - a londoni kikötőhatóságok ezért a helyi régészeti és örökségvédelmi szervezetekkel közösen fellépve döntöttek arról, hogy a folyó történeti értékét megőrizve rendezik ezen maradványok sorsát.
A HMS London roncsa |
A búvárok egy igazi hajótemető találtak, a maradványok közül a HMS London roncsa lehet a legrégibb: ezt II. Károly a svédektől kapta a restauráció idején. A 90 ágyús hadihajó 1665-ben véletlenül robbant fel, 300 embert megölve. A balesetet 24-en élték túl, a tragédiáról 1665. március 7-én Samuel Pepys is beszámolt naplójában. A hajó közelében az egykori kikötő, és folyópart maradványait is megtalálták, a jellegzetes Tudor-kori téglákkal.
A HMS Aisha |
A kutatók azonban nem találtak titokzatos aranyszállítmányokat, hiszen elmondásuk szerint a felrobbant hadihajó kivételével a többiről mind kimentették a legértékesebb javakat. A londoni kikötőhatóság szóvivője szerint a kutatás, és a roncsok feltárása a legnagyobb hasonló akció azóta, hogy a második világháború után tengeralattjáróktól és roncsoktól tisztították meg a folyómedret, csupán a mostani akcióban jóval korszerűbb technikai eszközök segítik őket.
A vizsgálat eredményei máris kézzelfoghatóak: a hatóságok ugyanis módosították a londoni hajózási útvonalakat, hogy azok minél messzebb kerüljenek a HMS London roncsától, amelyet a tervek szerint teljes egészében kiemelhetnek majd. Emellett érvelt Mark Dunkley, az English Heritage régésze, és Charles Trollope, nemzetközi szakértő is a The Times vasárnapi számában.