Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Szenzációs aranyleletre bukkantak Ukrajnában

2008. szeptember 5. 08:35

A töredékes voltában is 400 grammot nyomó ékszert minden bizonnyal egy igen magas rangú főúr viselte, melynek súlya éppen elérte az egy kilogrammot. A most előkerült nyakék a második legértékesebb leletnek számít a Sarmisegetuza környéki lelőhelyről pár éve elrabolt dák arany ékszerek után - írta Babos Krisztina a Szatmári Magyar Hírlapban.

<

Gindele Róbert szerint ez azért számít valódi szenzációnak, mert mindeddig igen kevés dák aranyleletre bukkantak. A régészek feltételezik, hogy az aranybányászat a dákoknál királyi monopóliumnak számított, emiatt kevesen viselhették a nemesfémből készített tárgyakat. A most előkerült nyakék a második legértékesebb leletnek számít a Sarmisegetuza környéki lelőhelyről pár éve elrabolt dák arany ékszerek után, melyek súlya szintén 600 gramm és egy kilogramm közötti.

A nyakperec mellett a főúri sírból egy, szintén aranyból készült, 70 gramm súlyú karperec is előkerült. Dák eszközöket találtak korábban Szatmár megyében is Nagykároly, Lázári és Ákos határában, gazdag leleteket rejtő temetőre viszont sehol sem bukkantak. A két értékes ékszer, mely a Szatmár Megyei Múzeum, illetve az Ungvári Állami Egyetem közös ásatása során látott napvilágot, Ukrajnában marad, és rövidesen valamelyik szomszédos országbeli múzeumban lesz közszemlére téve.

A nyáron a szatmárnémeti múzeum régészei folytatták a Szopor határában megkezdett ásatásokat is, ahol egy hajdani római határvonal feltárását tűzték ki célul. A régész elmondta: ez a kutatás azért érdekes, mert mindeddig úgy vélték, hogy Traianus császár határvonala a Meszesen húzódott, a legutóbbi leletek tanúsága szerint azonban a római birodalom és Dacia legkorábbi elválasztóvonala Szopor környékén volt. Itt körülbelül nyolc kilométer hosszan tárták fel eddig a védvonalat, az ásatások során pedig több római kerámiatöredéket találtak, ezek keltezik a leleteket.

A föld alatt folytatott kutatások mellett bevetettek egy modern vizsgálati módszert is. Liviu Marta régész a németországi Bochumi Egyetem szakembereivel közösen geofizikai méréseket végzett Kányaháza, Érkávás, illetve Érendréd körzetében. A georadarral végzett kutatások során Érdendréden felfedeztek egy vaskori kettős árkos védelmi rendszert, melyet valamelyik itt élő vaskori népcsoport - valószínűleg a trákok - alakítottak ki.

A cikk a Szatmári Magyar Hírlapban

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Szenzációs aranyleletre bukkantak Ukrajnában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra