Kék szemeivel sokkolt az álarcos hölgy múmiája
2008. augusztus 29. 10:07
Három múmiát fedeztek fel a Lima központjában lévő piramis, a Huaca Pucllana feltárása közben - korukat 1300 évesre becsülik a régészek.
A múmiák az úgynevezett huari (wari) kultúra reprezentánsai, amely 500 és 1000 között virágzott Peru déli részén. A Wari Birodalom a mai Moquegua és Trujillo között terült el. E korszak legfontosabb újítása a mai értelemben vett városok kialakulása volt, amelyeknek négyzetrácsos volt az alaprajza.
A birodalom fővárosa a modernkori Ayacuchótól 10 kilométerre északra helyezkedett el. E terület magjában számos nagy fallal körülvett utca és szertartási hely, földalatti csatornarendszer, lakóházak voltak. A huari kultúra fejlettségéről ragyogó színű edények, kerámiaszobrok, tollakkal átszőtt textíliák, ötvös remekművek és féldrágakő-faragások árulkodnak.
A piramis feltárása során a régészek három felnőtt, magzati pózba elhelyezett múmiára bukkantak két jó állapotban fennmaradt álarc és különböző textíliák társaságában. A sírban egy, az isteneknek feláldozott gyermek földi maradványait is felfedezték. Az egyik múmiát álarcos hölgynek nevezték el az archeológusok. "Az álarcnak igen kifejező, kék szemei vannak, amelyek valósággal sokkolták mind a munkásokat, mind a régészeket" - mondta a feltárást irányító Isabel Flores.
Ismertetése szerint a sírkamra az első érintetlen huari kori temetkezés, amelyet az adott helyszínen felfedeztek. Ez azért is fantasztikus, mert a térségben az összes többi temetkezési helyet réges-rég kirabolták. A most felfedezett sírkamra magán viseli a kultúra temetkezéseinek összes jellegzetességét, ahol több elhunytat helyeztek örök nyugalomra.
A halottak magzati pózban helyezkednek el, s a sírkamrában örök álmát alussza egy feláldozott gyermek. "Az emberáldozatok általánosak voltak, különösen a gyermekeké és fiatal lányoké. Ezek a tengernek és a földnek felkínált rituális ajándékok részét képezték" - magyarázta Isabel Flores.
(Múlt-kor/MTI)