Diplomáciai problémák egy első világháborús tömegsír miatt
2008. június 23. 11:21
Egy, a franciaországi Fromelles-nél talált tömegsír feltárása talán enyhítheti az ott elesett katonák családjainak fájdalmát, az ausztrál és brit hadsereg számára politikai problémákat okozhat.
<
A tömegsír 400 ausztrál és brit katona holttestét rejti. A háború után a két ország között létrejött megállapodás szerint egyik sem végez külön kutatásokat az elesett katonák után, a háborús halottak ott maradnak, ahol meghaltak, és eltemették őket. Mindazonáltal nagy az igény, hogy azonosítsák a halottakat, bár arról szó sincs, hogy esetleg haza szállítanák őket.
A 170 ausztrál katonához tartozó családok közül senki sem kérte a földi maradványok hazaszállítását, de sokak számára rendkívül fontos, hogy legalább egy fejfa emlékeztessen elesett szeretteikre. Az ausztrál hadseregtől elvárják, hogy azonosítsa a katonákat, és mindenkinek külön síremléket állítson, ahová a családok ellátogathatnak. Ausztrália tehát megtette az első lépéseket.
A feladat pedig nem egyszerű: a megmaradt egyenruhafoszlányok vagy DNS-vizsgálat segítségével a 400 katonát egyenként kell azonosítani. A vizsgálatok eddig 392 ezer dollárba kerültek, és még több kiadás várható, az ausztrál kormány azonban nem ad külön pénzt erre, az azonosítást a hadsereg saját éves költségvetéséből kell megoldani.
Az ausztrál vizsgálatok az angolokra is hatással lesznek, hiszen ha nem tesznek semmit, akkor a közvélemény a kormány ellen fordulhat. "Tegyük fel, hogy az ausztrálok azonosítják a halottaikat, és külön sírokat készítenek nekik, az angolok meg otthagyják a katonáikat a tömegsírban,... nem veszi ki jól magát" - véli egy magát megnevezni nem akaró tisztviselő.
Egy francia, ausztrál és angol szakértőkből álló csoport ezért megbízást kapott a bonyolult diplomáciai probléma megoldására - számolt be a helyzetről a Reuters.