Silány fegyverek lehetnek a meteoritpisztolyok
2008. május 29. 09:00
Amerikai és brit természettudósok lepleztek le egy pár kétszáz éves "égi" párbajpisztolyt, amelyet egykor James Madison, az Egyesült Államok negyedik elnöke kapott.
<
"A neutronnyalábok segítségével megvizsgálhatjuk, hogy hol helyezkednek el az atomok, s miként viselkednek" - magyarázta a berendezés működését Andrew Taylor, az ISIS igazgatója, hozzátéve, hogy a vizsgálat nem roncsolja az anyagot. "Az ISIS nélkül egy-egy kis darabkát le kellene hasítani a vizsgált tárgyból, hogy mikroszkóp segítségével megvizsgáljuk" - mutatott rá a tudós.
Az oxfordi laboratóriumban nyert adatokat összehasonlították Argentínában, a Campo del Cielói kráterben lelt meteoritdarab jellemzőivel: állítólag az itt fellelt égi fémdarabból készítették annak idején a párbajpisztolyokat. Mint kiderült, a két fém között semmi hasonlóság sincs. Ráadásul a múzeum kurátorai biztosak voltak abban, hogy a pisztolyok ezüstből készültek, ám az ISIS megcáfolta ezeket a hiedelmeket. Az egykori fegyverkészítők ugyanis rézötvözetet használtak, amely összetételét tekintve igen hasonlít a Dél-kelet Ázsiából ebből az időből származó étkészletek alapanyagára.
"Úgy tűnt, mintha ezüstből készültek volna, de olcsóbb alapanyagokból gyártották a pisztolyokat" - mutatott rá az oxfordi vizsgálatokat végző Evelyne Godfrey. Más vizsgálatok bebizonyították, hogy a pisztolyok nem csupán ceremoniális célokat szolgáltak, ahogy korábban hitték, hanem teljes egészében működőképes fegyverekről van szó. A vizsgálati eredmények egy sor kérdést vetnek fel, olyanokat, mint hogy mi lehetett Alvarez tábornok célja, aki levelében igen ékesszólóan ecseteli James Madison elnök iránt érzett csodálatát, s eközben olcsóbb alapanyagból készített ajándékkal "lepi" meg.
A kutatók szerint a legvalószínűbb magyarázat, hogy félrevezették a tábornokot, elhitetve vele, hogy égi fémből készített fegyverekről van szó. Így Ignacio Alvarez teljesen jóhiszeműen ajándékozta a pisztolyokat az amerikai elnöknek, hiszen abban az időben nem volt olyan anyagvizsgálati módszer, amellyel kideríthető lett volna a csalás. A tábornok levelében egy harmadik pisztolyról is említést tesz, amely szintén a Campo del Cielói kráterbe talált meteorit fémjéből készült. Ha sikerülne fellelni ezt a fegyvert, s ugyanazoknak a vizsgálatoknak alávetni, mint a két másik pisztolyt, egy ilyen elemzés végre segítene a történészeknek megfejteni a pisztolyok eredetét.
"Amennyiben a harmadik teljesen azonos az első kettővel, ez azt jelenti, hogy mindhárom pisztolyt ugyanaz a személy készítette, s a tábornokot vagy félrevezették, vagy Ignácio Alvarez hazudott, és egyik fegyvert sem a Campo del Cielo-kráter meteorjából készítették" - mondta Meghan Budinger, a James Monroe Múzeum kurátora. Mint mondta, amennyiben a harmadik pisztoly teljességgel különbözik, ez viszont azt jelenti, hogy a múzeumban őrzött másik kettő soha nem képezte James Madison tulajdonát.
(Múlt-kor/MTI)