Brunszvik Teréz
2005. július 27. 14:59
Brunszvik Teréz még ugyanebben az évben megalapította az óvodából kikerülő, hét éven felüli leányok számára a krisztinavárosi ipariskolát, ahol kézműipari jártasságot sajátítottak el a tanulók. A nemesi ellenzék haladó szellemű képviselőivel - Kossuth Lajossal, Bezerédi Istvánnal - 1836-ban megszervezte a Kisdedóvó Intézeteket Magyarországban Terjesztő Egyesületet. Egyik legkövetkezetesebb támogatója volt a hazai nőnevelésnek, és a nők egyenjogúsításának. Az 1840-es években jelentős szerepet vállalt unokahúga, Teleki Blanka leánynevelő intézetének létrehozásában. Elsőnek fogalmazta meg azt, hogy a nevelést tanulni kell, még a családi nevelést is.
Hihetetlen munkabírással dolgozott: minden nap hajnalban kelt, és az éjfél még az íróasztalánál találta. Emlékiratai, kiterjedt levelezése, pedagógiai feljegyzései nem csak forrásértékű neveléstörténeti dokumentumok, hanem társadalomtörténeti korrajzok is, noha máig kiadatlan kéziratként hevernek a könyvtárakban.
A reformkor nagyjai közt van a helye, akinek élete, közéleti tevékenysége ma is példát mutat. 1861. szeptember 23-án hunyt el a Váchoz közeli Dukán (ma: Vácduka), amit a váchartyáni anyakönyv is igazol. A temetése szeptember 27-én, Martonvásáron volt.
(Múlt-kor/Panoráma)