Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Elűzött uralkodók, trónfosztott királyok I.

2005. július 22. 10:00

<

Angliától Kambodzsáig

Edvárd, Károly és Szihanuk



VIII. Edvárd király, a windsori ház tagjaként mindössze egy évig ült az angol trónon (1936. jan. 20-dec. 11), és arról a szerelem miatt mondott le. Az uralkodót 1928-ban mutatták be a berkshire-i Fort Belvedere-ben Wallis Simpsonnak. Simpson ekkor csak nemrég, 1927-ben vált el első férjétől, és ment hozzá a másodikhoz, ám a társaságban tartózkodók véleménye szerint a pár első látásra egymásba szeretett. Edvárd Wallis Simpsonhoz fűződő kapcsolata aláásta az apjával, V. Györggyel fennálló törékeny viszonyát, ugyanis a király és a királyné megtiltották Simpsonnak, hogy belépjen az udvarba - öccse, Albert pedig azt tanácsolta neki, hogy keressen inkább alkalmas feleséget magának. György halála után már lehetővé vált az udvarban való megjelenés: Edvárd koronázásán már Wallis Simpson az uralkodó közelében állt, így nem volt meglepő, hogy az új király minden eszközt felhasznált, hogy elintézzék a nő válását, és ő elvehesse feleségül. A nagypolitika, a brit közélet és a prominens politikusok azonban ekkor felemelték szavukat az affér ellen. A miniszterelnök, Stanley Baldwin sokáig nyomoztatott az uralkodó után: annak és Simsonnak minden lépést követte a Scotland Yard speciális ügyosztálya. 1936. november 16-án a király találkozott Baldwinnal, és bejelentette neki nősülési szándékát, azonban a miniszterelnök világossá tette számára, hogy az Angol Nemzetközösségben egyedül az Ír Szabadállam támogatná ezt az esküvőt; ha az létrejönne, az a kormány felbomlásával és alkotmányos válsággal fenyegetne. December 10-én a király ezért három testvére jelenlétében lemondott az angol trónról, majd másnap a királyi címet felcserélte a Prince Edward megnevezésre, és ezután Franciaországba utazott Wallishoz, majd beutazták Európát. 1937-ben öccse kinevezte Windsori hercegnek, és feleségét is elismerték Windsori hercegnének. 1945 után Franciaországban élt haláláig.

Románia

A fiatal román királyságban a II. világháború idején mondott le az uralkodó. 1940 második felére II. Károly népszerűsége a minimálisra csökkent, mert az év folyamán vissza kellett adni Besszarábiát a Szovjetuniónak, és a második bécsi döntés értelmében Magyarország visszakapta Erdély egy részét. Az országban a szélsőséges Vasgárda politikai befolyása egyre nőtt, ezért Károly szeptember 5-én felfüggesztette az alkotmányt, és Antonescu vezérkari főnököt, hadügyminiszterét nevezte ki miniszterelnökké. Ezekkel a lépésekkel el akarta kerülni, hogy az országban a Vasgárda felkelést robbantson ki. Antonescu azonban már másnap követelte Károly lemondását fia, Mihály javára. Ez be is következett, így Antonescu előtt szabaddá vált az út a politikai hatalom teljes megszerzésére.

Kambodzsa

2004. október 8-án Norodom Szihanuk kambodzsai király lemondott a trónjáról. Lépését betegségével indokolta, ugyanis az uralkodót már régóta kezelték, és már többször szóba hozta lemondásának lehetőségét. Az új király végül Norodom Szihamoni herceg, a király fia lett. Őt 2004. október 30-án buddhista hagyományok szerint iktatták be.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Elűzött uralkodók, trónfosztott királyok I.

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra