Berni csoda, pesti gyász
2004. július 5. 09:00
Csalódottság és forradalom
Voltak, akik nem álltak meg a jelszavak skandálásánál. Néhány csalódott szurkoló széttört egy sportbolt kirakatában látott tablót, mely az Aranycsapatot mint a VB győztes válogatottját ábrázolta. Mások Sebes Gusztáv, a válogatott szövetségi kapitányának ablakait zúzták be a Baross téren.
A legismertebb tüntetés azonban a Blaha Lujza téren volt, a Népsport és más lapok szerkesztősgének otthont adó Sajtóház előtt. Az emberek ekkoriban nagyobb sportesemények után azonnal megvették a frissen a nyomdából érkező sportlapot, hogy részletesebb hírekhez jussanak az eredményekről. Mivel még mindig nem akarták elhinni, mi történt, most is így tettek. Az újságolvasás azonban tüntetésbe csapott át, s a spontán demostrációk még napokon át folytatódtak. A Blaha Lujza téri tüntetéssel ellentétben azonban - melyen a rendőrök alig avatkoztak közbe - a későbbi napok csoportosulásait már kordában tartotta a hatóság. Az OTSB Hold utcai székháza előtti tüntetés egyik résztvevője pl. a kutatóknak elmondta: az utcát a rendőrök lezárták, az embereket egy idő után nem engedték be.
A tüntetéseknek egyáltalán nem volt rendszerellenes éle - mondja a történész. Az emberek haragja Puskásék és különösen Sebes Gusztáv szövetségi kapitány ellen fordult, és nem a politikusokat okolták a fiaskóért.
Sepp Herberger edző gratulál Fritz Walter csapatkapitánynak a meccs után |
A magyar tévén pénteken levetített "A berni csoda" című film alkotói rendkívül alapos munkát végeztek: német, magyar, svájci és olasz levéltárakban kutattak, az összes felkutatható filmet és fotót összegyűjtötték, és többórás interjúkat készítettek az összes számba jöhető szereplővel. Ritter szerint ennek az aprólékos kutatásnak tulajdonítható a film hatalmas németországi sikere is.
"Az 56-os forradalomban közvetlenül nem játszott szerepet a világbajnokság elvesztése" - mondta a Múlt-kornak Ritter. "De az biztos, hogy az emberek hangulata kicsit más lett volna, kicsit kevésbé lettek volna csalódottabbak."