Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Újabb, náci kisajátításból származó műalkotásra bukkantak

2015. december 3. 11:35 MTI

Cornelius Gurlitt műgyűjteményét vizsgáló német szakértői csoport közölte, újabb műkincsről, Adolph von Menzel egyik rajzáról derült ki, hogy jogtalanul vették el egykori tulajdonosától a náci uralom idején.

<

Adolph Menzel (1815-1905) Inneres einer Gotischen Kirche című 1874-ben készült rajza a hofgasteini templomot ábrázolja, és egykoron a híres hamburgi gyűjtő, Albert Martin Wolffson gyűjteményének része volt. A képet Wollfson lánya, egyik örököse, Elsa Cohen adta el Cornelius Gurlitt apjának, Adolf Hitler kedvenc műkereskedőjének 1938 végén. A Hildebrand Gurlitt feljegyzései között szereplő vételi ár jóval alulmarad a Menzel-rajzok korabeli értéktől - közölte szerdán a szakértőcsoport Berlinben.

A testület szerint feltételezhető, hogy a Cohen-család üldöztetése miatt volt kénytelen ily módon megválni a műkincstől, a pénzt valószínűleg arra fordították, hogy a náci Németországból az Egyesült Államokba távozzanak. A Cohen család fia 1939 januárjában, Elsa Cohen 1940 augusztusában menekült el Németországból. Németországhoz nem érkezett kérés, a rajz visszaszolgáltatására - közölték a szakértők. A rajz egy-egy Pissarro-, Matisse-, Liebermann- és Spitzweg-festmény után az ötödik olyan műalkotás Cornelius Gurlitt német műgyűjtő kollekciójából, amelyről kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy náci kisajátításból származik. További 500 művet vizsgálnak még hasonló okok miatt a szakértők.

A tavaly májusban elhunyt müncheni műgyűjtő, Cornelius Gurlitt müncheni házában három éve 1280, legalább részben kétes eredetű műalkotásra bukkantak a hatóságok, két évvel később pedig további 238 műkincset találtak a remeteként élő férfi salzburgi házában. Végrendeletében Cornelius Gurlitt a berni (Svájc) Szépművészeti Múzeumra hagyta több száz, egyes becslések szerint akár egymilliárd eurót is érő műgyűjteményét, és a múzeum hosszas mérleges után elfogadta a hagyatékot, beleegyezve abba, hogy a kétes eredetű darabok mindaddig Németországban maradjanak, amíg nem tisztázzák megnyugtatóan tulajdonjogukat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Újabb, náci kisajátításból származó műalkotásra bukkantak

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra