Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Sértődékeny és bosszúálló személyiség volt a fizika forradalmasítója, Isaac Newton

2021. augusztus 19. 12:52 Múlt-kor

<

Pénzkérdés

Newton önbizalma és ambíciói nem korlátozódtak azonban a tudományra. Ez azt is jelentette, hogy nem csupán a tudományos életben szerzett magának ellenségeket, de a politikában is. Még II. Jakab királlyal is szembeszállt, amikor az katolikus intézménnyé akarta tenni a Cambridge-i Egyetemet.

Sikeresen elhárította a király reformtörekvéseit, majd beszállt az országos politikába: 1689-ben az egyetem képviselőjeként a törvényhozás alsóházának tagjává választották.

Két ciklusa alatt (1689-1690, majd 1701-1702) a feljegyzések szerint mindössze azzal kapcsolatban szólalt fel, hogy huzatos a terem, és ezért kérte az ablakok zárva tartását. Ha a parlamentben nem is alkotott nagyot, az ország gazdaságában annál inkább.

1696-ban Newton a királyi kincstár kancellárja, Halifax earlje, Charles Montagu támogatásának köszönhetően megkapta a királyi pénzverde felügyelője címet. Anglia pénzügyei a 17. század folyamán meglehetősen rossz állapotban voltak: Newton becslése szerint a pénzérmék akár ötöde is hamis lehetett, és a felhasznált fém gyakran többet ért, mint az adott érme névleges értéke.

Newton a pénzverés felelőseként elkezdte a régi érmék bevonását, és újak kibocsátását, továbbá a hamisítók ellen is eredményesen lépett fel. 1699-től ő lett a pénzverés legfőbb irányítója (Master of Mint), e tisztséget élete végéig betöltötte.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Sértődékeny és bosszúálló személyiség volt a fizika forradalmasítója, Isaac Newton

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra