Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Melyek voltak a történelem legnagyobb üzletei?

Melyek voltak a történelem legnagyobb üzletei?

2022. május 23. 12:00 Múlt-kor

<

A modern kor óriásai

A huszadik században a különféle cégek – különösen az IT-szektorhoz tartozók – által kötött üzletek minden korábbinál látványosabbak és követhetőbbek lettek. Ezek egyik korai példája az IBM és a Microsoft közötti szerződés volt. 1980-ban az IBM dominanciája a számítástechnikai piacon megrendülni látszott; a hajlékony-és merevlemezek, az ATM és az SQL programozási nyelv kifejlesztőjeként ismert cég piaci részesedése az 1970-es 60%-ról 32%-ra esett vissza.

Az armonki székhelyű cég vezetése ekkor döntött úgy, belépnek a mikroszámítógépek piacára saját fejlesztésű gépükkel, amelyet aztán 1981 augusztusában IBM PC néven mutattak be. A számítógéphez az operációs rendszert egy fiatal, alig negyven fővel dolgozó cég, a Microsoft szállította, IBM PC-DOS néven. A Microsoft agilis vezetője, Bill Gates azonban olyan szerződést harcolt ki, amelyben az IBM hozzájárult, hogy a Microsoft más cégek számára is licencelhesse az operációs rendszert: ez lett az MS-DOS, amelyet 1982-re már hetven további cég használt, és megalapozta a Microsoft piacvezető szerepét az operációs rendszerek terén.

Gates üzleti érzékét jól példázza, hogy az MS-DOS valójában egy másik cégtől, a Seattle Computer Products-tól e célból 75 ezer dollárért megvásárolt 86-DOS rendszer átnevezett változata volt, amely vásárlás ráadásul csak 1981 júliusában zárult le. Az MS-DOS azóta összesen 1,4 milliárd PC-n jelent meg operációs rendszerként, a Microsoft minden idők egyik legnagyobb cégévé, Bill Gates pedig a valaha élt leggazdagabb emberek egyikévé vált a 75 ezer dolláros üzletnek köszönhetően.

Míg a Star Wars-franchise sikere ma már megkérdőjelezhetetlen, az induláskor a projekt sorsa legalábbis kérdéses volt. A technikai nehézségekkel küzdő forgatás és a korabeli viszonyok közül kilógó forgatókönyv aláásta a 20th Century Fox befektetői bizalmát. 1977-ben egy találkozón George Lucas felajánlotta, hogy lemond a rendezői fizetéséből 500 ezer dollárról, ha cserébe megkapja a stúdiótól a filmhez kapcsolódó kereskedelmi jogokat, valamint az esetleges folytatások jogait. A bukástól tartó Fox kapva kapott a spórolás lehetőségén, de nem jött be a számításuk: a Csillagok háborúja (későbbi címén Egy új remény) azonnali és kirobbanó siker lett. Bár csak 37 moziban nyitott, már az első héten 2,5 millió dollárt eredményezett a jegypénztáraknál, és a Fox részvényárfolyama három hét alatt a duplájára emelkedett.

Lucas természetesen nagy kockázatot vállalt döntésével, de az idő őt igazolta. Bár a filmek is jövedelmezőek voltak a stúdió számára (az első három film, illetve az előzménytrilógia a jegypénztárakban 4,3 milliárd, a DVD- és egyéb eladások mintegy 6 milliárd dollár bevételt termeltek), a hozzájuk kapcsolódó termékek, elsősorban játékok eladása 2014-ig mintegy 32 milliár dollárt hozott Lucas cégének, a Lucasfilmnek. Nem csoda, hogy a Disney minden idők egyik legnagyobb nyilvánosságot kapó akvizíciójában 4,05 milliárd dollárért vásárolta fel a vállalatot. A Star Wars azóta is a legjövedelmezőbb franchise-ok egyike, 2020-ban értékét 70 milliárd dollárra becsülték.

Miként született meg a pénztárca ötlete? Mi a különbség a bankjegy és papírpénz között? Meddig egyszerűsödhet még a modernkori fizetés folyamata? Mikor fejlesztették ki az RSA-titkosítást? A válaszokért látogass el az OTPédia oldalára! (x)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Melyek voltak a történelem legnagyobb üzletei?

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra