Keresés
Címke: mítoszok
Harci előnyt jelenthetett a vikingeknek a dicsőséges túlvilágba vetett hit
[2021.03.09. 15:55] Hírek
A skandináv mitológia telis-tele van híres végső küzdelmekkel, arcátlan utolsó szavakkal, a halált dicsőítő dalokkal és általában véve a halált megvető bátorság kultuszával.
Egész Európában népszerű volt a középkorban a legendás Artúr király kultusza
[2021.02.21. 16:20] Hírek
Heisterbachi Cézár, a 13. század első felében élt ciszterci szerzetes Dialogus miraculorum című művében egy érdekes esetről számol be. Amikor egy alkalommal a heisterbachi apát szentbeszéde alatt néhány barát elbóbiskolt, az apát egyedi módját választotta az ébresztésnek.
A pizzától a desszertig: hét étel, amelyet híres emberekről neveztek el
[2021.02.16. 13:28] Hírek
Az előkelő éttermek menükártyáin a legtöbb étel kap valamilyen jelzőt, amely alapjaiban határozza meg magát az étket. De vajon tudjuk-e, hogy kiről nevezték el a Benedek-tojást? Hogy ki készítette el először a Margherita-pizzát? Vagy hogy miért vitázik egy habcsókos süteményen Ausztrália és Új-Zéland? Ahogy nekünk, embereknek, úgy az ételeknek is külön történelmük van.
Ki lehetett a valódi személy Robin Hood legendás csuklyája alatt?
[2021.01.25. 17:46] Hírek
Robin Hood az angol történelem egyik legismertebb alakja az egész világon. Filmek és sorozatok, mesék és regények sora szól róla. De vajon a számos legenda mögött ki lehetett az igazi Robin Hood? Mit tudhatunk róla, ha a történelmi forrásokról lefejtjük az utólagosan hozzáfűzött elemeket?
A mesék Arthur királyától Heinrich Himmlerig sokan kutattak megszállottan a Szent Grál után
[2021.01.21. 08:35] Hírek
A Szent Grál kétségtelenül az egyik legrégebb óta keresett ereklye az emberiség történelmében. Legtöbbünk számára felrémlenek a népszerű könyvek vagy filmek megoldásai, amelyben a Szent Grál nem más, mint egy kehely.
A szerzetes kalóztól a bosszúálló fríz óriásig: öt legendás törvényen kívüli hős a középkorból
[2021.01.18. 18:13] Hírek
Az élet a középkorban az átlagember számára nem volt könnyű. A hűbéri viszonyok között korlátozott volt a társadalmi mobilitás, így nem mindenkinek volt lehetősége élete során jelentősen javítani életkörülményein. Nem csoda tehát, hogy a közemberek sokszor felnéztek egyes bűnözőkre.
Valós és elképzelt alakoktól egyaránt rettegtek a 19. századi Londonban
[2021.01.05. 16:14] Hírek
Az erőszakos bűnözők támadásaitól a város alatti csatornarendszerben állítólag tanyát ütött hatalmas, az emberre is veszélyes elvadult sertésekig a 19. századi London lakóinak rengeteg félnivalójuk akadt a mindennapi életben. A brit fővárost számos különös, rémisztő legenda tartotta rettegésben.
Az istenek szerelmeiből és küzdelmeiből jött létre a világ az ókori civilizációk szerint
[2020.12.22. 10:09] Hírek
A világ keletkezéséről alkotott elképzelések, azaz a kozmogónia már az ősi keleti műveltségekben is jelen volt. Bár az egyes ókori népeknél a legkülönbözőbb kozmogóniák alakultak ki, néhány főbb motívum szinte mindegyikben megtalálható, s igen jelentős forrásoknak tekinthetők.
Kannibalizmus és kasztráció is szerepet játszott a világ teremtésében az ókoriak szerint
[2020.12.21. 15:54] Hírek
A világ keletkezéséről alkotott elképzelések, azaz a kozmogónia már az ősi keleti műveltségekben is jelen volt. Bár az egyes ókori népeknél a legkülönbözőbb kozmogóniák alakultak ki, néhány főbb motívum szinte mindegyikben megtalálható, s igen jelentős forrásoknak tekinthetők.
Etiópiában vérfarkasok helyett vérhiénákkal riogatták a gyermekeket
[2020.10.30. 19:12] Hírek
A telihold idején átváltozó vérfarkas legendája igen jól ismert a nyugati kultúrkörben. Afrikában azonban más négylábú riogatja a gyermekeket. A vérhiénának nevezett rettentő lény, a vérfarkashoz hasonlóan éjszaka cserkészi be áldozatát.
Fáraók, indiánok, kincsek: hat híres átok a történelemből
[2020.10.22. 15:42] Hírek
A történelem során számos eseményre adott már magyarázatot a különféle átkokba vetett hit. Sokszor azonban mindössze annyiról van szó, hogy valaki egy jó történetet akart kerekíteni egy eleve jelentős esemény vagy tárgy köré.
A szerzetes kalóz, aki két országot is elárult
[2020.10.14. 08:31] Hírek
Gyilkolt, kínzott, csonkított, hazudott, és sokakat átvert a Szerzetes Euszták néven ismert kalóz, aki végül egy Anglia elleni hatalmas francia invázió vezetőjeként vesztette életét. Európa történetének egyik legkevésbé szent életű szerzetese fordulatokban bővelkedő életutat járt be.
Valóban Orániai Vilmos miatt lett narancssárga az eredetileg lila színű sárgarépa?
[2020.09.14. 14:17] Hírek
Egykoron a sárgarépa lila színben pompázott, és a népszerű történet szerint a függetlenségükért küzdő németalföldiek vezére, Orániai Vilmos iránti tiszteletből „vált” a holland termelőknek köszönhetően a répa színe narancssárgává a 16-17. században. De vajon igaz ez a történet?
Csontig hatoló rettegés: hét legendás mitológiai szörny
[2020.08.13. 08:11] Hírek
A mitológiai lények egyszerűen, mégis mélységében mutatják be az egyes kultúrák tagjainak csontig hatoló félelmeit. Betekintést nyújtanak abba, hogy a régmúlt korokban miként látták a világot, mitől rettegtek, ha éjjel zajra ébredtek.
A kilenc legelterjedtebb tévhit a Barbarossa-hadműveletről
[2020.06.22. 11:57] Hírek
A Szovjetunió Harmadik Birodalom általi lerohanása, amely 1941. június 22-én indult, a történelem legnagyobb katonai hadművelete volt. A Barbarossa-hadművelet Hitler azon vágyából született, hogy elfoglalja a Szovjetuniót és ott a német nép számára Lebensraum (életteret) hozzon létre.
Valóban annyira rossz uralkodó volt a Robin Hood-legenda János királya?
[2020.06.02. 16:04] Hírek
I. (Földnélküli) János angol király neve az emberek többsége számára a Robin Hood-legenda antagonistájaként ismerős. A klasszikus igazságtalan zsarnok képéről azt hinné az ember, hogy aligha felelhet meg a történelmi valóságnak, és hogy a király karaktergyilkosság áldozata lett.
Hét étel, amelyet híres emberekről neveztek el
[2020.05.19. 08:28] Hírek
Az előkelő éttermek menükártyáin a legtöbb étel kap valamilyen jelzőt, amely alapjaiban határozza meg magát az étket. De vajon tudjuk-e, hogy kiről nevezték el a Benedek-tojást? Hogy ki készítette el először a Margherita-pizzát? Vagy hogy miért vitázik egy habcsókos süteményen Ausztrália és Új-Zéland? Ahogy nekünk, embereknek, úgy az ételeknek is külön történelmük van.
A Mulan-legenda eredetét rejthetik ókori harcosnők Mongóliában talált csontvázai
[2020.05.04. 17:58] Hírek
A mongóliai Orhon tartományban korábban feltárt ókori emberi maradványok újbóli vizsgálata különleges felfedezéssel szolgált: a női csontvázak közül legalább kettő olyan asszonyé volt, aki életében képzett harcos lehetett.
Az istenekkel, a csillagokkal, de a távíróvezetékekkel is magyarázták egykor a járványok okát
[2020.04.09. 17:58] Hírek
A betegségek az élet velejárói, a járványok pedig az emberiség egész történelmét végigkísérték. A ma rendelkezésre álló tudományos ismeretek előtt a legtöbb kór magyarázata rejtély maradt az emberek számára, így egyéb magyarázattal kellett előállniuk a jelenségekre.
Miért tartották a sellőket gyönyörű, ám gyilkos csábító lényeknek a középkorban?
[2020.04.07. 14:01] Hírek
Az elmúlt 3 ezer évben számos kultúra képviselői véltek látni sellőket a tenger habjai között. Szinte minden nép gyönyörű, ám feslett erkölcsű és gyilkos hajlamú lényekként írta le őket. A középkor évszázadaiban a gaz női csábítás szinonimáivá váltak, ennek ellenére több dinasztia és város is pajzsára festette a kétes hírű leányokat.
Kilenc természetfeletti kígyó a világ mitológiáiból
[2020.03.24. 20:17] Hírek
A zsidó-keresztény kultúrkörben a kígyók a gonosz jelképei, más kultúrákban azonban a termékenység, az újjászületés, a megújulás vagy éppen a halhatatlanság jelképei is lehettek a történelem során.
Állítása szerint a Szűzanya parancsára szegődött a cári családhoz Raszputyin
[2020.01.21. 09:54] Hírek
151 éve, 1869. január 21-én született Szibériában, az Urál hegységhez közeli Pokrovszkoje faluban Grigorij Jefimovics Raszputyin, a múlt századi orosz történelem egyik legrejtélyesebb és legellentmondásosabb személyisége.
Egy epilepsziát okozó démon rajzára bukkantak egy ókori asszír agyagtáblán
[2020.01.10. 18:55] Hírek
Egy epilepsziás rohamokért felelős démon ókori ábrázolását fedezték fel egy 2700 éves asszír agyagtáblán. A Koppenhágai Egyetem asszirológusa, Troels Pank Arbøll a berlini Vorderasiatisches Museum gyűjteményéből vizsgált egy ékírásos táblát, amikor észrevette a rajta található különös alakot.
A középkori emberek egészen lehetetlen lényeket tartottak valódinak
[2019.12.10. 18:01] Hírek
A középkori ember számára a távoli vidékek, de a közeli erdők, vizek is rejthettek egyszerre halálos veszélyeket és csodás szépséget. Alább az írástudó emberek fantáziájából kipattant legkülönösebb lények kerülnek felsorolásra.
Miért olyan elterjedtek a mitológiában a világot hordozó teknősök?
[2019.12.10. 14:07] Hírek
A kozmikus teknősök toposza évezredek óta jelen van a világ különböző tájainak világmagyarázataiban. Hogyan lehetséges, hogy több kultúrában is éppen erre az állatra esett a választás, hogy otthonunk hordozója legyen?
Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
[2019.12.03. 16:41] Hírek
Botránykeltő stílusával a római irodalom aranykorának egyik jeles képviselőjévé vált Ovidius, és számos rajongót szerzett magának merész költeményeivel. Nem tartozott azonban közéjük az uralkodó, aki miatt sikere csúcsán hátra kellett hagynia az aranyéletet.
Mi ihlette a fej nélküli lovas történetét?
[2019.11.18. 17:12] Hírek
Washington Irving 1820-as novelláját – amelyben feltűnt az élőket rémisztgető fej nélküli lovas – az amerikai folklór egyik korai példájának tekintik. Ám a szellemalak története már a középkor óta borzongatja a babonás emberek képzeletét.
A Habsburg helytartó önkényeskedése vezetett Tell Vilmos híres mutatványához
[2019.11.18. 12:17] Hírek
A hagyomány szerint 712 éve, 1307. november 18-án a délelőtti órákban Altdorf városának főterén néhány másodpercre megfagyott a levegő. Az összeverődött polgárok lélegzetvisszafojtva figyelték, ahogy egy Tell Vilmos nevű fickó számszeríjából kilőtt nyílvesszőjével száz lépés távolságból kettéhasítja a saját fia fejére helyezett almát.
Mi igaz a gyilkos Annabelle-baba történetéből?
[2019.10.30. 10:27] Műhely
A világszerte sikeres Annabelle-filmeket, és a baba történetét hátborzongató megtörtént események ihlették, amelyek halálesetekkel is összefüggésbe hozhatók.
Miben különböztek a középkori vérfarkasok a maiaktól?
[2019.10.22. 10:36] Hírek
A középkori szerzők fantáziáját ugyanannyira megmozgatták a vérfarkasokról, illetve farkasemberekről szóló történetek, mint napjaink közönségéét. Mindazonáltal az általuk elképzelt farkasember igen sok mindenben különbözött a mitikus lény ma ismert alakjától.
Valóban élhettek elvadult sertések a 19. századi London csatornarendszerében?
[2019.10.08. 18:48] Hírek
A 18. és 19. századból több forrás is beszámol arról, hogy az emberek egy, a londoni szennyvízelvezető rendszer mélyén élő elvadult, az emberekre veszélyes sertéspopulációban hisznek. Mennyire lehetett e legendáknak valóságalapja?
Miért „léteznek” a világ minden táján sárkányok?
[2019.09.24. 20:25] Hírek
Az ősi Kínától a mezoamerikai régióig mindenhol előfordulnak a kultúrában a sárkányok. Habár élő sárkányt soha senki nem látott – mivel nem léteznek –, az embereknek szinte mindenhol van valamilyen elképzelésük arról, hogyan is kellene kinézniük.
Több, egymástól különálló hiedelemből állt össze a péntek 13-ától való félelmünk
[2019.09.13. 18:45] Hírek
Kevés babona vált annyira részévé a modern nyugati ember hétköznapjainak, mint a péntek 13-ával kapcsolatos elképzelések. Ezen kivételes nap története rávilágít arra, hogy a régi, elfeledett hiedelmek miképpen alakulnak át új és elterjedt tévhitekké.
Boszorkánysággal vádolt nőket tartottak fogva Anglia legfélelmetesebb házában
[2019.06.15. 13:34] Hírek
Egy apró angliai épület, amelyben egykor boszorkánysággal gyanúsított személyeket tartottak fogva, ma már lakóház, amely új tulajdonosára vár. „A Ketrec” néven ismert épület rémisztő története miatt sokan állítják, hogy a házban kísértetek járnak.
Ókori erdő bukkant elő a tengerből Wales partjainál
[2019.05.24. 08:49] Hírek
Egy walesi tengerparton felszínre került egy 4500 éve a tenger felszíne alatt lévő erdő, amely egy helyi legendát is ihletett.
Hazug gyilkos vagy férfiakat megszégyenítő amazon volt a legendás Vörös Erik lánya?
[2019.05.01. 13:31] Hírek
A középkori irodalomban kevés olyan nőábrázolás maradt fenn, amely a sztereotipikus szerepektől eltérne, azonban a skandináv legendáriumban annál több harcias asszonnyal találkozhatunk. Közülük az egyik legérdekesebb, többféle ábrázolásban is megénekelt személy Vörös Erik lánya, Freydis.
Miért vásároltak a mérgezéstől félő uralkodók „unikornisszarvat”?
[2019.04.17. 17:52] Hírek
Az uralkodók élete a történelem során mindig igen nagy veszélynek volt kitéve. Az ellenségek mellett sokszor még saját családtagjaiktól is félniük kellett. A legfélelmetesebb sokak számára a legláthatatlanabb gyilkos volt: a méreg.
A 9. századi Angliát egy mozgáskorlátozott viking formálta át
[2019.04.15. 18:11] Hírek
A 793-ban a Lindisfarne szigetén található kolostor elleni támadást követően a vikingek portyái szinte mindennapossá váltak Angliában. Néhány évtized elteltével, 865-ben azonban egy egészen új mértéket öltött a tengerről érkező agresszió: az angolok a „nagy pogány hadsereggel” álltak szemben.
Vámpírok és istenek is lehettek a múltban a vörös hajú emberek
[2019.03.06. 17:02] Hírek
A vörös hajú emberek – tulajdonságuk viszonylagos ritkaságánál fogva – gyakran találják magukat mások gúnyolódásának célpontjában. A történelem során sokszor ennél is súlyosabb sértések érték őket – előfordult, hogy az életükbe is kerülhetett a hajuk színe.
Öt karácsonyi mítosz, amellyel a mai napig találkozni a mindennapokban
[2018.12.20. 17:40] Hírek
Számos tévhit él továbbra is a karácsonyi ünnep különféle elemeit illetően a köztudatban: mit jelent és honnan jön valójában a karácsonyfa, és miként alakult ki a Mikulás mai, nemzetközi képe?
Mi állhat a rejtélyes doveri démon hátterében?
[2018.12.06. 18:33] Hírek
1977. áprilisában néhány óra leforgása alatt a Massachusetts állambeli Dover városka lakói közül többen is, egymástól függetlenül arról számoltak be, hogy egy különös teremtményt láttak az erdőben. A doveri démonra máig nem sikerült biztos magyarázatot találni.
A gyilkos apácától Little John elátkozott combcsontjáig – 7 népszerű mítosz Robin Hoodról
[2018.11.22. 13:16] Hírek
Az angol mondavilág egyik legismertebb alakja a „tolvajok fejedelme”, Robin Hood. Az idők során rengeteg elmélet született arra vonatkozóan, hogy a történet egyes szereplői valós személyek, illetve hogy Anglia különböző pontjain valódi helyszínek köthetők a legendához.
Antik mítoszt megidéző erotikus falfestmény díszítette a pompeji kereskedő hálószobáját
[2018.11.20. 12:43] Hírek
A görög mitológiából Léda és a hattyú történetét ábrázoló ókori freskót tártak fel a régészek Pompejiben - adta hírül a BBC News hétfőn. A freskó feltehetően egy gazdag kereskedő házának hálószobáját díszíthette a pompeji városközpont közelében.
Ha kiképzést akartál a legendás ír harcosnőtől, előbb meg kellett találnod őt
[2018.09.15. 10:49] Hírek
Scáthach (kelta nyelven „árnyékost” jelent) az ír mitológia legfélelmetesebb harcosnője volt, számos homályos történet kapcsolódik hozzá. A legenda szerint a mai Skóciához tartozó Skye szigetén élt, és harcosokat képzett, azonban a tréning első feladata az volt, hogy meg kellett találni őt, ugyanis senki sem tudta pontosan, hol is lakik valójában.
Atlantisztól a Himalájáig – miről szólt a nácik okkultizmusa?
[2018.09.13. 11:49] Hírek
Ausztria és Németország szellemi levegőjét már a XIX. században elnehezítették a rasszista és pángermán ideák. Később hozzájuk társult az okkultizmus, s egymás után alakultak az olyan társaságok, amelyek áltudományos módszerekkel próbáltak tényeket koholni a hiedelmekből.
Nézegessen 11 rémisztő mitológiai szörnyet
[2018.09.13. 09:06] Hírek
Minden kultúrának vannak sajátos szörnyetegei, és vannak az egész emberiségen átívelő visszatérő motívumok is. E lények az emberek legnagyobb félelmeinek testet öltött alakjai, az őket legyőző hősök pedig az ember azon vágyát jelképezik, hogy legyőzze az ismeretlen, veszélyes világot.
11 mitológiai lény, amely az emberiség legelemibb félelmeit testesíti meg
[2018.09.12. 08:22] E-folyóirat
Minden kultúrának vannak sajátos szörnyetegei, és vannak az egész emberiségen átívelő visszatérő motívumok is. E lények az emberek legnagyobb félelmeinek testet öltött alakjai, az őket legyőző hősök pedig az ember azon vágyát jelképezik, hogy legyőzze az ismeretlen, veszélyes világot.
A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
[2018.08.23. 17:02] Műhely
Az ókori Görögország a modern nyugati kultúra bölcsője, és a történelem egyik legtöbbet kutatott területe. Viszonylag sokat tudunk erről a civilizációról, mindezen információ azonban nem feltétlenül ismert széles körben. Alább olvasható hat tény, amelyről ritkán esik szó a mindennapokban.
Hét történelmi tévhit, amelyet mára eloszlatott a tudomány
[2018.08.10. 13:51] Hírek
A széles közvélemény körében számtalan olyan történelmi legenda, tévedés és félreértés terjed napjainkban is, amelyeket a történelemtudomány már régen megcáfolt. Most ezek közül mutatunk be hetet.
10 meglepő tény a második világháborúról
[2018.07.13. 11:36] Hírek
A második világháborúval kapcsolatban rengeteg különféle hiedelem él napjainkban is, amely téves információn alapszik, de vannak olyan területei is a konfliktusnak, amelyekre egyszerűen keveset gondolunk. Alább olvasható tíz meglepő tény, amelyekről ritkán hallani.