Egy lázadó brit diplomata önfejűségére is szükség volt az „algériai Pompeji” felfedezéséhez
2020. november 25. 18:59 Múlt-kor
Az ókori várostervezés csodája
Az előre megtervezett város számos templommal és fürdővel is rendelkezett, a különböző társadalmi osztályok számára kialakított lakónegyedek mellett egy főtér, nyilvános könyvtár, több piactér, amfiteátrum és keresztény bazilika is épült.
A tervezést megkönnyítette, hogy semmiféle település nem állt itt korábban. Az egész város alakja teljesen négyszögletes, az útkereszteződések a forgalom lehető legkönnyebb áramlását voltak hivatottak elősegíteni.
Ahogy más római városokban, úgy Timgádban is az észak-dél irányba futó legnagyobb útnak cardo, míg a kélet-nyugat irányban haladónak decumanus volt a neve. A többi várossal ellentétben azonban a cardo nem futott keresztül Timgádon, helyette a főtéren (forum) véget ért.
A forum jellegzetes római köztér volt, ahol az árucsere mellett különböző ünnepekkor és más jeles alkalmakkor összegyűlhettek a város lakói.
Nem messze délre a forumtól található Timgád amfiteátruma, amely Kr. u. 160 körül épült, és nagyjából 350 ember foglalhatott benne helyet. Az építményt egy domboldalból vájták ki, és napjainkban is szinte teljesen ép.