Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Darwin papnak készült, aztán elcsábította a tudmány

Darwin papnak készült, aztán elcsábította a tudmány

2025. február 21. 18:08 Múlt-kor

Darwin családjától egyáltalán nem állt távol a tudományos érdeklődés, hiszen nagyapja az angol felvilágosodás legismertebb természetfilozófusának számított, míg édesapja népszerű és tehetséges orvos hírében állt. Így a felcseperedő fiatalembernek bőven volt honnan merítenie.

<

Charles Darwin teóriája alapjaiban rengette meg a viktoriánus korszakra jellemző vallásos világnézetet. Elmélete tudományos és egyházi körökben is hatalmas vihart kavart, ennek ellenére szilárdan kitartott nézetei mellett.

Papi karrier helyett irány a trópusok

Darwint kezdetben jobban érdekelte a költészet, bár édesapja javaslatára komolyan elgondolkodott a papi hivatáson, ami illett jámbor személyiségéhez. Aztán tanulmányai végén mégis inkább a természettudományok irányába fordult. Az egyetemi évei alatt az Edinborough-i intézményben töltötte, ahol apja nyomdokait követve az orvosi pálya felé vette az irányt. Azonban irtózott a műtétek látványától, ezért nem volt maradása. Kapcsolatba került viszont a Plinius Társasággal, melynek tagjai hozzá hasonlóan nagy érdeklődéssel fordultak a természettudományok felé. Az itt konstruktív jellegű vitákkal és előadásokkal eltöltött idő ébresztette rá, hogy az emberiség nem lehet Isten teremtménye, hanem az idők során fokozatosan alakult ki.

Természetesen tisztában volt vele, hogy kutatásait a közvélemény ellenségesen fogadná, ezért még mélyebben merült bele a természettudományokba: számos ősmaradványt gyűjtött, valamint tanulmányútra indult Dél-Amerikába. Itt rengeteg fosszíliát adott a gyűjteményéhez, amit a legénység csak csodálkozva figyelt. Darwinra nagy hatással volt, amikor találkozott Patagónia őslakosaival, hiszen a korszakban őket vadembereknek tekintették. Ő azonban aprólékosan tanulmányozta őket és megfigyelte szokásaikat.

A Galápagos-szigeteken élő pintyek arra döbbentették rá, hogy habár mindegyikük rendkívül hasonló, de csőrük mégis eltérő, attól függően, hogy milyen élelmet részesítettek előnyben. Így fogalmazódott meg benne a variáció tana, melynek értelmében, a túlélés érdekében az élőlények képesek alkalmazkodni az őket körülvevő környezethez.

 Majd Új-Zéland szigetén is megfordult, ahol elborzadt az őslakosok jogfosztottságától és nyomorúságos életkörülményeitől. Ekkor döbbent rá, hogy az evolúció során az erősebbek mindig kiszorítják a gyengébbeket.

Több éven keresztül tartó utazásáról tengernyi új ismerettel tért haza, melynek írásban való megörökítése után a Royal Society tudományos társaság köztiszteletnek örvendő tudósa lett. Mindez alapjaiban megváltozott akkor, amikor 1859-ben publikálta az evolúcióról szóló írását. Ezzel hivatalosan is kijelentette, hogy az emberek, az állatok és a növények nem felsőbb erő teremtényei, hanem az idők során, fokozatos fejlődés következtében alakultak ki.

Ugyanakkor, ugyanazt

Alfred Russel Wallace brit természettudós Darwinnal egy időben jutott el a természetes szelekció elméletéhez. 1858-ban elküldött egy esszét Darwinnak, amelyben kifejtette az evolúció működését. Mivel gondolataik nagyon hasonlók voltak, elméletüket közösen mutatták be a Londoni Linné Társaság előtt. Bár Darwin részletesebb kutatásai okán előrébb tartott az elmélet kidolgozásában és az 1859-es „A fajok eredete” című könyvével vált híressé, a kevésbé ismert Wallace is kulcsszerepet játszott az evolúcióelmélet kidolgozásában. Emellett felfedezte a Wallace-vonalat, amely a fajok földrajzi elterjedésének egyik alapelve.

Nem vagyunk majmok!

Darwin eredményei azonban nem találkoztak befogadó közeggel, annak ellenére sem, hogy a könyvét szinte rögtön elkapkodták. Tágabb családjában is megrökönyödéssel fogadták, valamint az egyházi és a tudományos rétegekből is sokan úgy gondolták, hogy az Antikrisztus vagy a Sátán szolgálója. Hamarosan olyan kariaktúrák és gúnyolódó poszterek jelentek meg London utcáin, melyek Darwint majomként ábrázolták.

A rágalmak és a burjánzó gyűlölet ellenére Darwin sohasem állította azt, hogy az emberek a majmoktól származnak, csupán azt, hogy létezett közös ősünk. Munkáját az őt övező ellenszenv hatására sem hagyta abba, hanem az őt jellemző szorgalommal folytatta, egészen 1881-ben bekövetkezett haláláig.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Darwin papnak készült, aztán elcsábította a tudmány

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra