Csatabárddal ölhették meg az előkelő egyiptomi háziasszonyt, Takabutit
2021. április 8. 15:47 Múlt-kor
Új vizsglati módszerek
Az eddigi módszerek mellett a kutatók a proteomika, azaz a fehérjék teljes körű, összetett, minőségi és funkcionális vizsgálatát végző résztudományág vizsgálati eljárásait is bevetették Takabuti múmiáján és a mumifikáláshoz használt anyagokon, amelyeken radiokarbon kormeghatározást is alkalmaztak.
Takabuti testének elemzése alapján megállapították, hogy húszas évei végén vagy a harmincas évei elején járhatott halálakor, a proteomika segítségével pedig egészségének élete során való alakulására is ráláttak. Ezáltal arra derült fény, hogy nem gyötörte semmilyen betegség halála idején.
David elmondása szerint némileg megnyugtató volt, hogy habár a nő erőszakos halált halt, nem szenvedett sokáig. „Azonban az egyiptomiak gyakran megérték a középkorúságot is, így erősen hat az emberre a tragédia, hogy ilyen fiatalon halt meg. Nehéz nem közelinek érezni magunkat hozzá” – mondta a professzornő. „Vélhetően nagyon szerette családja, testét nagy odafigyeléssel gondozták halála után: haját szépen vágták le, és gondosan begöndörítették és formázták” – tette hozzá.
„Ez a könyv több év fáradságos munkájának eredménye. Nem csupán Takabutival kapcsolatos ismereteinket gyarapítja, de korának szélesebb történelmi kontextusát illető tudásunkat is” – mondta Murphy. A bioarcheológus szerint a legkorszerűbb tudományos elemzőeszközök jól mutatják, hogy egy személy halála után több ezer évvel is kinyerhető új információ.
„Csapatunk – a legkülönfélébb intézményekből és specializációkból válogatva – egyedi helyzetben volt a szükséges szakértelem és technológia tekintetében egy ilyen széles hatókörű vizsgálat elvégzéséhez” – mondta Murphy.