Csalásokat és trükköket is tartalmazott a túlvilági élethez az egyiptomi Halottak Könyve
2022. szeptember 21. 16:29 Múlt-kor
Lehetséges úticélok
Hová juthatott az elhunyt, miután sikeresen túljutott minden akadályon?
„A Halottak Könyvében nincs egyetlen kijelölt cél” – mondta el Taylor. „A gyűjtemény különböző időszakokból és Egyiptom különféle tájairól tartalmaz igéket és szövegeket. Mind kissé ellentmondanak egymásnak, és számos különböző végpont van, amelyet az út végén elérhetünk.”
Az egyik végkifejlet, hogy az elhunyt Ré napistennel, annak bárkáján utazik keresztül az égen minden nap. Egy másik szerint Ozirisz istenhez is csatlakozhat az általa uralt alvilágban.
A legkívánatosabb helye az örök életnek azonban kétségtelenül a Nádak Mezeje volt: ez voltaképpen egy idealizált Egyiptom volt, ahol a megszokott életét folytathatta tovább a halott, ám számos könnyebbséggel. A vetést és az aratást, az evést, az ivást és a közösülést egyaránt konkrétan említi itt a Halottak Könyve.
A Halottak Könyvének nem volt egységes szövege, példányai mind eltérnek egymástól kisebb-nagyobb mértékben
A munkát azonban nem feltétlenül magának az elhunytnak kellett végeznie: a Halottak Könyve itt is megoldást kínált.
Az egyiptomi sírokban a holtak mellé gyakran helyezett usébti figurák a túlvilágon alkalmazandó szolgákat jelképezték, igazi kihasználásuk pedig a különleges varázsigék által volt lehetséges.
A 6. ige szerint a „termővé tenni a földet”, „elárasztani a mezőket” és „áthordani a homokot keletről nyugatra” parancsokkal a túlvilágon megkímélhette magát az ember mindenféle megerőltetéstől, és helyette az élvezetekre koncentrálhatott.