Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kőkemény lelet

2003. december 5. 16:52

Brit kutatók bejelentették, hogy kimerítő kutatások után megtalálták minden férfi ősét.

<

Egy kései utód....
A Föld legöregebb hímneműje az a négyszázhuszonöt millió éves élőlény, amelynek megkövült maradványaira tavaly bukkantak Nagy-Britanniában - közölték december 4-én, csütörtökön brit kutatók. A kagylósrákok osztályába tartozó élőlényt egy sziklába ágyazódva találták a nagy-britanniai Herefordshire-ben, vulkanikus hamuba ágyazódva. A hamu ásványi anyagúvá tette az állat lágy szerveit, amelyek így kiválóan megőrződtek. A különleges tartósítási módszer pedig lehetővé tette a tudósok számára, hogy elkészítsék a hal háromdimenziós mását. A kutatók tanulmánya ezen a héten jelenik meg a Science című tudományos lapban. - értesült a Magyar Távirati Iroda.

Épségben vészelték át az évmilliókat a lény kopoltyúi, szemei, úszásra használt nyúlványai, valamint ivarszerve. Ez utóbbi ihlette meg a tudósokat, amikor az állatnak a Colymbosathon ecplecticos nevet adták, mely annyit tesz: nagy péniszű jól úszó.

A rekorder hímtag eddig egy másik kagylósrákféléé (Ostracoda) volt, és igen kemény állapotban maradt fenn: megkövült. A leletet Brazíliában találták. David Siveter, a Leicesteri Egyetem professzorának tudomása szerint ez az eddig ismert egyik legrégibb péniszmaradvány. Százmillió éve már léteztek dinoszauruszok is, de ezekből csak megkövült csontok maradtak fenn, puha szövetek nem. A kagylósrákok viszont kiválóan alkalmasak a fosszilizációra, héjuk rendkívül magas mésztartalma miatt.

A paleontológia szakértőjének számító Siveter szerint a kagylósrákok erotikusan túlfűtött állatok lehettek, mert az állatvilágon belül ők termelik a második leghosszabb ondósejtet testük arányához viszonyítva. Egy 1 milliméteres Ostracoda akár 10 milliméteres spermiumot is előállíthat.

A megkövült brazíliai kagylósráknak ráadásul nem is egy, hanem két pénisze volt - jelentette a Reuters. A fosszíliák "nemiségének", a megkövült ivarszerveknek a tanulmányozása révén teljesebb képet nyerhetünk az állati reprodukció és magatartás fejlődéséről - mutatott rá a tudós.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kőkemény lelet

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra