Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Titokzatos bronzkori lelet: 3500 éves tőröket találtak

Titokzatos bronzkori lelet: 3500 éves tőröket találtak

2025. április 1. 09:05 Múlt-kor

Két, legalább 3500 éves bronztőrt fedeztek fel Németországban, a kukoricaföldön. A különleges lelet a bronzkor egyik legkorábbi emléke Alsó-Szászország területéről, és valószínűleg nem harci célokat szolgált, hanem szertartásos tárgyként kerülhetett a földbe.

<

A lelet felfedezése

Két bronztőrt találtak a kukoricaföldön Kutenholz közelében, Németország északi részén. A tőrök kora legalább 3500 év, így a bronzkor egyik legkorábbi tárgyi emlékei közé tartoznak Alsó-Szászországban - írja a The History Blog.

Maga a mező már 2017-ben is régészeti érdeklődés középpontjába került, amikor Frank Hoferichter fémkeresővel dolgozott a Stader járási régész, Daniel Nösler közreműködésével. Akkoriban bronztöredékek kerültek elő, amelyeket a hamburgi egyetemre szállítottak konzerválásra.

2024-ben az egyetem Elő- és Koratörténeti Régészeti Intézetének kutatói újabb vizsgálatot végeztek a területen mágneses érzékelő segítségével – ennek eredményeként kerültek elő a tőrök.

A tőrök állapota és elhelyezkedése

Az egyik pengét függőlegesen, a másikat majdnem függőlegesen találták meg a talajban. A szakértők szerint eredetileg mindkettőt szándékosan szúrták le függőlegesen a földbe, csak az egyiket az idők során elmozdíthatta például egy eke.

Figyelemre méltó, hogy a tőrök épségben fennmaradtak annak ellenére, hogy a mezőt évtizedek óta intenzíven művelték nehézgépekkel.

A most megtalált tőröket sikerült összekapcsolni a korábban felfedezett bronztöredékekkel – az egyik tőr egyes részei ezek között volt.

A fémösszetétel-vizsgálat kimutatta, hogy a pengék réz és ón ötvözetéből készültek. Ez az anyag Kelet-Közép-Európából származott, és Kr. e. 1500 előtt már használták. Az eredeti tőrök markolattal együtt nagyjából 30 centiméter hosszúak lehettek – a markolat valószínűleg fából készült, és az idők során elpusztult.

Fegyver vagy rituális tárgy?

Érdekesség, hogy semmi nem utal arra, hogy ezeket a tőröket harci célra használták volna, és temetkezési hely sincs a közelben.

A szándékosan függőlegesen elhelyezett tőrök a környék legmagasabb pontján kerültek elő – a körülbelül 30 méter magas dombon –, ami arra utal, hogy rituális, szertartásos céllal kerülhettek a földbe.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Titokzatos bronzkori lelet: 3500 éves tőröket találtak

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2025. tavasz: Szürke eminenciások

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra