Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén

A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén

2025. március 31. 15:25 Múlt-kor

Horatio Nelson, a brit haditengerészet legendás hőse, számtalan tengeri győzelem és páratlan katonai lelemény főszereplője, élete egyik legsúlyosabb vereségét a Kanári-szigeteken szenvedte el. A santa cruzi csata 1797-ben nem csupán stratégiai hiba volt, hanem a nép példátlan hősiességének diadala.

<

A győzhetetlen tengernagy

Horatio Nelson neve egyet jelentett a bátorsággal, leleményességgel és katonai zsenialitással. A brit történészek évszázadokon át ünnepelték, mint korának egyik legnagyobb hadvezérét, akit ritkán győztek le. Karrierje csúcsán azonban súlyos hibát követett el: 1797 nyarán megtámadta a Kanári-szigetek legjobban védett városát, Santa Cruz de Tenerifét és ezzel történelmet írt, de nem úgy, ahogy remélte - írta meg az abc.es.

Nelson célja az volt, hogy megszerezze a Santa Cruz kikötőjében horgonyzó spanyol hajók rakományát – főként az Amerikából érkező aranyat és adóbevételeket –, majd a győzelem adta lendületet kihasználva meghódítsa az egész szigetcsoportot. A város méretéből és jelentőségéből arra következtetett, könnyű zsákmány lesz.

A támadás célpontjául Santa Cruz kiválasztása fatális döntés volt. A város több erődítménnyel és több mint 90 ágyúval volt megerősítve, központi védelmi pontja pedig a San Cristóbal-erőd volt, vastag falaival és stratégiailag kiemelkedő fekvésével. A várost ráadásul nemcsak hivatásos katonák, hanem egyszerű polgárok – halászok, parasztok, kézművesek – is védték, Antonio Gutiérrez de Otero veterán tábornok vezetésével.

Az eredménytelen támadás

Nelson 1797. július 22-én indította el az első támadást, éjszaka partraszállva, abban bízva, hogy meglepik a védőket. Ám az erős szél és a lassú haladás miatt a fregattok csak délelőtt értek a part közelébe – ekkorra már a spanyolok észlelték őket. A britek kénytelenek voltak visszavonulni, ám Nelson nem adta fel.

Július 25-én hajnalban Nelson újabb támadást rendelt el, ezúttal személyesen vezette embereit. A sötétség leple alatt hét különböző ponton próbálták megközelíteni a partot, de a spanyol védelem gyorsan reagált. A templomok harangjai megkondultak, és az erődökből pusztító ágyútűz zúdult a támadókra. A híres Tigre-ágyú elsüllyesztette a Fox nevű hajót száz emberrel együtt.

Nelson súlyosan megsebesült a jobb karján, és csak mostohafia, Nisbet segítségével tudott visszajutni a Theseus fedélzetére, ahol életmentő vérzéscsillapítást kapott. A brit parancsnokok közül többen is megsebesültek vagy meghaltak, a támadás teljes kudarccal végződött. A britek kénytelenek voltak a megadásról tárgyalni.

A spanyol lovagiasság diadala

Gutiérrez tábornok méltósággal és emberséggel kezelte a helyzetet. Elfogadta a britek feltételeit, sőt megengedte, hogy élelmet vásároljanak, és gondoskodott a sebesültek ellátásáról. Nelson maga is nagylelkűen méltatta ellenfelét levelében, elismerve a spanyol parancsnok emberségét és katonai kiválóságát.

A csata mérlege beszédes: a britek 233 halottat és 110 sebesültet veszítettek, míg a spanyol oldalon mindössze 24 halott és 35 sebesült volt. Különösen figyelemre méltó, hogy az áldozatok nagy része civil lakos volt, ami kiemeli a helyi lakosság hősiességét.

Nelson célja nem csupán kalóztámadás volt, a Kanári-szigetek stratégiai ellenőrzése jelentős csapást mért volna Spanyolország tengeri hatalmára, különösen az amerikai gyarmatbirodalom ellátása szempontjából. Ha a brit támadás sikerrel jár, a Kanári-szigetek történelme teljesen más irányt vehetett volna.

Hősök és vesztesek

A vereség Nelson számára nemcsak testi, de lelki sebeket is hagyott. Jobb karját amputálni kellett, depresszióba esett, és úgy érezte, elveszítette hasznosságát hazája számára. Mégis, néhány évvel később visszatért a szolgálatba, és 1805-ben a trafalgari csatában halt hősi halált. Gutiérrezt a sikeres védelem után előléptették, de két évvel később, 1799-ben meghalt, betegség következtében.

A santa cruzi csata nem csupán katonai, hanem erkölcsi győzelem is volt, ahol a kis város, lakóival együtt, hősiesen ellenállt a birodalom elismert generálisának. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2025. tavasz: Szürke eminenciások

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra