Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak?
2025. március 30. 09:05 Múlt-kor
Jelentéktelennek tűnő fémlelet Dánia egyik szigetéről akár át is írhatja az egyik leghíresebb angolszász kori lelet, a Sutton Hoo-i sisak eredettörténetét. A Tåsinge szigetén talált kis bélyegző, úgy tűnik, eddig kevéssé ismert kapcsolatot tár fel Skandinávia különböző régiói között a kora középkorban.
A felfedezés, ami mindent megváltoztathat
A dániai Tåsinge szigetén amatőr fémkeresős apró fémtárgyat talált, ami akár átírhatja a híres Sutton Hoo-i sisak eddig ismert történetét. A tárgy az úgynevezett „patrice” – bélyegző –, melyet vékony fémlemezek díszítésére használtak. A bélyegzőn lovas harcost ábrázoló motívum látható, amely meglepően hasonlít a Sutton Hoo-i sisakon látható egyik nyomatra. A hasonlóság annyira erős, hogy felmerül a lehetőség: a sisak valójában Dániában készült, nem pedig Svédországban, ahogyan azt korábban feltételezték - adta hírül a The History Blog.
Mit ábrázol a Tåsinge bélyegző?
A Tåsinge-n talált patrice lovas harcost ábrázol, akinek képe szinte tökéletesen egyezik a sisak egyik figurális jelenetével, amely „A lovas és az elesett harcos” néven ismert. A bélyegzőt valószínűleg hasonló díszítőelemek létrehozására használták, mint amilyenek a Sutton Hoo-i sisakon is találhatók.
A Sutton Hoo-i sisak és testvérdarabjai
A híres Sutton Hoo-i sisakot vasból készítették, és ónozott bronzlemezekkel borították, amelyeket aranyozott vas- és bronzbetétek díszítettek. A sisakot öt különböző bélyegzőmintával látták el, kettő fonódó állatmotívumokat (zoomorf mintákat), három pedig figurális jeleneteket ábrázol, köztük a „Táncoló harcosokat” és a már említett „Lovas és elesett harcost”.
Ezekhez hasonló motívumokat más skandináv sisakokon is felfedeztek, különösen Svédország Uppland tartományában. Itt találták meg például a 7. és 8. sisakot a Valsgärde hajótemetőből, valamint az 1. sisakot Vendelből – mindegyiket hasonló figurális díszítéssel.
A Sutton Hoo-i hajótemető feltárásakor 1939-ben több száz apró töredékben került elő a sisak. Az első rekonstrukció 1945–1946-ban készült. Aztán 1970–1971-ben újra összeillesztették a darabokat, és az ekkor létrehozott változat vált a hivatalosan elfogadottá. Az ötféle mintázatot már az első rekonstrukcióban is azonosították.
A motívum, amely döntő bizonyíték lehet
A sisak második lovas harcost ábrázoló jelenetéből csupán néhány töredék maradt fenn – de épp elég ahhoz, hogy pár részletet felismerjünk. Ezek közé tartozik a lovas lába melletti vonal, valamint az elesett harcos pajzsának szegélye. Ezek a részletek sem a svéd, sem a német párhuzamokon nem találhatók meg, de tökéletesen megegyeznek a Tåsinge bélyegző mintájával. Ez a hasonlóság jelentős, és komoly kérdéseket vet fel a sisak valódi eredetét illetően.