Grönland, vagyis a Zöldföld, Vörös Erik ordas nagy hazugsága miatt népesült be
2025. február 11. 08:27 Múlt-kor
Grönland a Föld legnagyobb szigete. Legközelebb az Észak-amerikai kontinens és Izland helyezkedik el hozzá. Megközelítése azonban még nyáron sem veszélytelen, hiszen hatalmas vándorló jéghegyekkel találkozhat az utazó. Grönland napjainkban is lakott és prosperáló tartomány.
Grönland nem töltött be különösebben fontos szerepet a történelem során, ennek ellenére felfedezését három viking is magáénak tulajdonította. A kezdetben terméktelen és így jelentéktelennek bélyegzett sziget az újkorban számos nagyhatalomnak keltette fel a figyelmét.
Vörös Erik csapdája
Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy ezt a kietlen vidéket miért éppen Grönlandnak nevezték el? Felszínét szinte teljes egészében vastag jégtakaró borítja, csak kicsiny része alkalmas állattenyésztésre, még kevesebb mezőgazdasági művelésre.
A csalóka elnevezésnek jó oka van, ugyanis az izlandi Vörös Erik, akit szülőföldjéről gyilkosság miatt száműztek telepeseket akart a kietlen földrészre csábítani, ezért a szigetet Greenland-ra keresztelte, ami magyarul ,,Zöld földre” fordítható le.
Erik végül keserű véget ért, hiszen a sikeres település alapítás után pusztító téli járvány során érte el a végzett. A földhiányban szenvedő Izlandról számos északi telepes érkezett továbbra is a jég borította földrészre.
A Grönlandot övező partvidék ábrázolása ikonikus Carl Rasmussen festményén
Egy másik legenda szerint mégsem ő volt az első viking, aki a szigetet megpillantotta, hanem Gunnbjörn Ulfsson, izlandi férfi. A sagák szerint éppen kereskedő útjáról tért haza Norvégiából, amikor hajóját az erős szelek nem otthonába, hanem északabbra, egyenesen Grönland irányába sodorták. Ezzel ő lett az első európai, aki meglátta a kiterjedt földterületet. Értelemszerűen felfedezésében a megbízható beszámolók hiányában sokan kételkedtek.
Snæbjörn galti Hólmsteinsson elsőségét azonban senki sem vitatta. A felfedező Izlandról indult el azzal a szándékkal, hogy Grönland területére lépjen és ott települést alapítson. A kezdetben virágzóan induló vállalkozás azonban hamar keserű véget ért, mert összetűzésbe került a legénysége egyik tagjával, és ez a halálával végződött. A fiatal település hamar tönkrement, utolsó lakói pedig Norvégiába távoztak.
A későbbiekben a Grönland déli részén található vikingek által alapított települések szépen gyarapodtak, találkoztak az északi területeken élő őslakosokkal, az inuitokkal. Kapcsolatuk az élelemforrások hiánya miatt hamar terheltté vált. A harcokban fokozatosan az inuitok kerekedtek felül, valamint a kis jégkorszak hatása miatt az európaiak kénytelenek voltak elhagyni a fagyos pokollá váló szigetet.
A nyugalom szigete
Grönland ezután eltűnt az európai emberek látóköréből, partjait csak angol bálnavadászok látogatták, akik készleteik feltöltése érdekében álltak meg kereskedni az inuit lakossággal.
Az időjárás melegebbre fordultával Dánia formált igényt a területre, királyi parancsra misszionáriusok érkeztek a szigetre, kiknek feladata az őslakosok megtérítése volt, valamint számos dán halász és bálnavadász is érkezett Grönlandra a kecsegtető lehetőségek miatt.
Hans Egede nemcsak Grönland térítésében szerzett elévülhetetlen érdemeket, de ő alapította Nuuk városát is.
1867-ben az Amerikai Egyesült Államok egy olyan ajánlattal környékezte meg Dániát, amivel korábban az oroszokat Alaszkában. Busás pénzösszegért szívesen felvásárolták volna a szigetet. Dánia azonban hallani sem akart az ötletről.
Napjainkban legnépesebb városa és központja egyben Nuuk, mely 20.000 körüli lakosságával megmosolyogtatóan aprócskának tűnhet.
Futballválogatottal 1971 óta rendelkezik, habár nem tagja egyik nagyobb nemzetközi futbalszövetkezetnek sem, így első bemutatkozása a nemzetközi tornákon még várat magára.
Grönland napjainkban korántsem jelentéktelen, hiszen elhelyezkedése miatt fontos stratégiai szereppel bír. Partvonalán jelentős a halászat és a jégfelszín alatt számos felbecsülhetetlen értékű, ritka földfémet rejt.