Megoldódott a baljós próféciákat tartalmazó 4000 éves agyagtáblák rejtélye
2024. augusztus 22. 16:05 Múlt-kor
Andrew George, a Londoni Egyetem professzora és Junko Taniguchi független kutató áldozatos munkáját siker koronázta, és felfedezéseik a legrégebbi, holdfogyatkozásokhoz kapcsolódó ómengyűjteményt rejtik.
Az ókori babilóniaiak számára az asztrológia komoly tudománynak számított és a hatékony államvezetés elengedhetetlen eszköze volt.
Úgy hitték, hogy szeszélyes isteneik kódolt jeleket helyeztek el az égbolton, amelyek egyaránt megjósolták a királyok, családjaik és az általuk uralt birodalom szinte elkerülhetetlen sorsát.
A holdfogyatkozások egyike volt azoknak az asztrológiai eseményeknek, amelyeket a babilóniai királyok tanácsadói szorosan figyelemmel kísértek.
Idővel azonban ezen bölcsek kidolgoztak egyfajta útmutató kézikönyvet. Ékírással agyagtáblákra rögzítették ezt a felbecsülhetetlen értékű tudást.
A jámbor uralkodók így már nagyobb eséllyel fékezhették meg a balszerencsés eseményeket, volt idejük felkészülni a különböző természeti csapásokra. Ennek leghatásosabb módja egy orákulummal való konzultáció volt, akik állatok beléből való jóslás után többféle rituálé elvégzését ajánlhatták.
A négy táblát az ABC kezdőbetűivel jelölték, az A és D táblák valószínűleg Hammurapi és fia uralkodásának ideje alatt készültek, míg a B és C táblák valamivel korábbiak.
A táblák összesen 61 óment tartalmaznak, a következő formában: ha X égi jelenség látható, akkor azt egy Y esemény fogja követni. A jövendölések szinte kivétel nélkül rossz hírekkel szolgáltak, bár némelyikük Babilon ellenségeinek pusztulását jelezte előre.
A leggyakoribbak azonban mégis a birodalmat érintő zord időjárásról, özönvízről és éhínségről, valamint drasztikus népességcsökkenésről, polgárháborús viszonyokról és teljes káoszról írtak.
A legkétségbeejtőbb azonban valószínűleg az a jövőkép, amely arra figyelmeztetett, hogy: „a szülők ezüstért adják majd el saját gyermekeiket”.