Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Római kori leletek Szentendrén

2004. július 12. 14:13

Római kori tábor felátárása kezdődött Szentendrén, a 11-es főút mentén. A Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága munkatársainak helyi középiskolások is segítenek a munkálatokban.

<

A 11-es út közelében húzódó egykori Ulcisa Castra nevezetű tábor a Római Birodalomban a környék védelmi rendszerének fontos részét képezte az első és negyedik században, többi között szír íjászok és a dalmáciai lovasság emberei állomásoztak benne - ismertette a történelmi előzményeket az MTI-vel Szabó Éva muzeológus.


A kétszáz méter hosszú, 140 méter széles épületegyüttes sokáig szinte épségben megmaradt, az elmúlt századokban azonban a kövek egy részét széthordták, ma egyebek között játszótér áll a helyén. A múlt század harmincas éveiben egyszer már hozzáláttak a feltáráshoz, ám az igazi munkák most kezdődnek, és három héten át 24 diák is részt vesz az ásatásban.
Az előzetes kutatófeltárás során cserépdarabok és két - feltehetőleg a negyedik századból megmaradt - bronz pénzérme is előkerült. A talajfelszín alatt másfél méter mélyen egy patkóalakú bástya körvonalai is látszanak - mondta el a muzeológus.


A terv szerint - amennyiben többéves munkával sikerül az Ulcisa Castrát feltárni, az értékes leletanyagot megmenteni - új idegenforgalmi látványossággal gazdagodik Szentendre. Értékét növeli majd, hogy Aquincumtól Visegrádon át Esztergomig több hasonló római kori emlékek őrzik az elmúlt idők nyomait, ami egy különleges dunakanyari időutazásra invitálja majd az
eltűnt korok iránt érdeklődő turistákat - tette hozzá Szabó Éva.

 

Nézze meg az ásatás képeit!


(MTI Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Római kori leletek Szentendrén

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra