Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Talajmechanikával kutatták az észak-amerikai temetődombokat

2011. május 5. 11:24

Tristram Kidder és Sarah Sherwood régészek szerint az észak-amerikai őslakosok által készített mesterséges dombok nem csupán földhalmok, hanem komplex építészeti alkotások.

<

Kidder és Sherwood a louisanai Poverty Point és az Illinois államban fekvő Cahokia domb vizsgálata alapján állítják, hogy a halmok felépítése összetett technikai tudást, a talajviszonyok és a -fajták tulajdonságainak beható ismeretét feltételezi.

A dombok építői általában a közelben hozzáférhető földet használták, viszont néhány esetben olyan eltérő talajtípusokat használtak, melyek vagy a felszín alatt fekvő rétegben, vagy a dombtól távolabb voltak. Az ohiói Newark's Great Circle esetében kimutatható, hogy a felső talajrétegben megtalálható sötétbarna földet használták a külső rész kialakításához, míg az alsóbb rétegben fellelhető sárgásbarna földet a belső részhez.

A mérnöki ismeretekre utal, hogy különböző talajtípusokat kevertek össze a keményebb építőanyag kinyerése érdekében, valamint a növényi takarót úgy rendezték el, hogy stabilizálja a domb lejtőjét. A földhalmokhoz felhasznált különböző színű talajtípus szimbolikus jelentést is hordoz: Newark nyolcszögű kialakítása voltaképpen a hold keltének és elhelyezkedésének 18,6 éves periódusát mutathatja, vélhetően vallási okokból.

Bradley T. Lepper régész szerint az ohió Newark's Great Circle mesterséges dombjai a Hopewell-kultúrához köthetőek, és i. e. 100 és i. sz. 400 között készülhettek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Talajmechanikával kutatták az észak-amerikai temetődombokat

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra