Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Helyreállították a Szfinx védőfalait

2010. november 4. 10:33 Discovery News

Sikerült helyreállítani a gízai fennsík egyik sárfalának nagyobbik részét – jelentette be az egyiptomi Legfőbb Régészeti Tanács.

<

A Szfinxet a sivatagi homokviharoktól megvédeni hivatott falat egy rutinásatás során fedezték fel a 4. dinasztia egyik emblematikus uralkodójának, Kephrén völgytemploma mellett. Az ősi egyiptomi szövegek szerint IV. Thotmesz álma után építették a falat, miután az uralkodó a közeli Szarvas-völgyben vadászott. Az álomban a mitikus fenevad, az emberfejű és állattestű figura a sivatagi szél fogságáról beszélt. A király ezt követően eltávolította a szél következtében felhalmozódott homokot és falat állított a mészkőszobor védelmére.

A 132 méter hosszú fal egy nagyobb építészeti struktúra részét képezi, amely a Szfinx északi oldalán található. Az egyik része 75 centiméter magas és 86 méter hosszú, észak-déli irányú, s a völgytemplom, illetve a Szfinx keleti oldalán húzódik, míg a másik fele 90 centiméter magas, 46 méter hosszú és kelet-nyugati irányú.

„A régészek korábban azt gondolták, hogy csak a Szfinx északi oldalán található a fal, mivel ott találtak meg belőle egy kis szakaszt” – mondta el Záhi Hávvász, Egyiptom főrégésze. „Erre most rácáfolt a keleti és déli oldalon levő falrészlet felfedezése” – tette hozzá. Hávvász szerint itt papok és tisztviselők laktak, akik Kephrén halotti kultuszát ápolták. Az uralkodó i.e. 2532-ben, a második gízai piramis építése után halt meg, kultusza azonban egészen a 8. dinasztiáig (i.e. 2143-2134) fennmaradt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Helyreállították a Szfinx védőfalait

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra