Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Mezőgazdasági forradalmat hozott az Özönvíz

2007. november 20. 13:00

A bibliai Özönvíz miatti népvándorlás katalizálhatta az európai mezőgazdaság fejlődését - derül ki a Fekete-tengeri üledékminták legújabb elemzéséből.

<

A Fekete-tenger térségének egyik legizgalmasabb, korábban is ismert jelensége az i.e. 6300 körül pusztító árvíz, amely radikálisan megemelte a tengerek szintjét. Egy új kutatás szerint a Közel-Kelet partmenti mezőgazdasági területeinek elvesztésével indult meg a neolitikum idején a népvándorlás és az európai expanzió.

A Mediterráneum felé nyíló tengeri kapcsolat kialakulását már korábban is i.e. 7600-5600 közé tették, ám a talajminták radiokarbon vizsgálata és nemrég talált kagylódarabok elemzése arra vezetett, hogy erre valóban a két időpont között kerülhetett sor.

Az elmúlt 100 ezer év legnagyobb (másfél méteres) tengerszint emelkedéséhez a kutatók szerint az észak-amerikai Laurentide jégtakaró elolvadása vezetett (mintegy 8740-8160 éve). Ez okozhatta azt a radikális változást, amely a korábban zárt tengerként ismert Mediterráneumot előbb az atlanti- majd a fekete-tengeri térség felé is megnyitotta. E jelenség állhat a mítikus Özönvíz történeteinek hátterében - olvasható a Quaternary Science Reviews című szakfolyóirat 2007. szeptemberi számában.

Chris Turney, az Exeter Egyetem kutatója szerint az árvíz elől menekülők magukkal vitték a korábban kifejlesztett mezőgazdasági technológiákat, amivel forradalmasították a nyugati térség életét. A kutató szerint a történet nem csekély tanulsággal szolgálhat a jövőre nézve: globális népvándorlás várható, amikor az éghajlatváltozás miatti tengerszint emelkedés nyomán víz alá kerülnek a jelenleg lakott parti területek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Mezőgazdasági forradalmat hozott az Özönvíz

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra