Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kiállítás nyílt Ata Kandó 1956-os fényképeiből

2006. november 10. 15:00

Ata Kandó fotóművész magyar menekültekről készült 1956-os fényképeiből nyílt kiállítás a bécsi Collegium Hungaricum kulturális intézet UngArt Galériájában.

<

Ata Kandó egyik menekültekről
készített fotója

A magyar származású fotóművész 1956-ban az első magyar menekülthullám kibontakozásának a hírére Ausztriába utazott, ahol fényképeken örökítette meg a menekültek útját a határátlépéstől egészen a táborokig. E felvételek sorából közel félszázat - közöttük nagy számban gyermekportrékat - állítottak ki most a magyar kulturális intézetben. Az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulóján megrendezett kiállítással az intézet részt vesz a nemzetközi Fotóhónap bécsi rendezvénysorozatában.

Ata Kandó 1932 és 1935 között Párizsban élt, majd Budapesten folytatott fényképészeti tanulmányokat. 1938-ban a francia fővárosban nyitott fotószalont, de 1940-ben visszatoloncolták Magyarországra, ahonnan 1947-ben távozott végleg. Hét évig a párizsi Magnum fotóügynökség munkatársa volt, majd házassága révén került 1954-ben Hollandiába, ahol 1980-ig divatfotósként dolgozott. A hatvanas években az Amazonas vidékén élő indián törzsek életét bemutató képeit a világ hatvan városában állították ki, és ezek tették világhíressé a magyar származású fotóművészt.

Az 1980 és 2001 között az Egyesült Államokban alkotó 93 éves Ata Kandó jelenleg a hollandiai Bergenben él. A bécsi magyar kulturális intézetben rendezett tárlat megnyitója előtt Otto Pammer A magyar szabadságvágy című dokumentumfilmét vetítették le. Pammer 1956-ban filmhíradósként filmezte a forradalom eseményeit Győrben és Budapesten.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kiállítás nyílt Ata Kandó 1956-os fényképeiből

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra