Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ősasszonyok is részt vettek a barlangrajzok készítésében

2006. március 20. 11:00

Jean Chazine francia etno-antropológus felfedezte, hogy egy kelet-borneói barlangban ott vannak az ősasszony kezének másolatai is.

<

Eddig az antropológusok minden lenyomatot férfiak kezének tulajdonítottak, legfeljebb serdülõnek, ha a kéz kicsi volt. 2002-ben azonban John T. Manning angol biológus különböző etnikumokhoz tartozó emberek kezének tanulmányozása során rájött, hogy a férfiak többségénél a gyűrűsujj kissé hosszabb, mint a mutatóujj, míg a nőknél a kettő csaknem azonos.

Chazine ezzel a "Manning-mutatóval" vizsgálta meg a 10 ezer évvel ezelőtt készített borneói barlangrajzokat és ez igazolta az angol tudós tételét - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

A felfedezésnek nagy a jelentősége, mert így a kutatók választ kaphatnak olyan kérdésekre, hogy volt-e szerepük a nőknek a rituálékban, voltak-e a két nem számára különválasztott barlangfelületek, azonos, vagy eltérő színeket használtak-e a nők. És talán meg lehet majd fejteni olyan rejtélyeket, mint a levágott ujjú kezek nyomata, amely számos barlangban megtalálható. Eddig ugyanis úgy vélték, hogy valóban csonkított kezeket ábrázolnak, mivel néhány ma is létező törzsnél még dívik az ujjak amputálása, például vezető, vagy hozzátartozó halála feletti fájdalom kifejezésére, vagy valami isteni ajándék reményében.

Válaszra vár még egy másik enigma is: a franciaországi Gargas-barlangban látható 150 kézlenyomat körül 124 bal kézzel készült. Ebből azt a következtetést vonták le a kutatók, hogy annak idején is több volt a jobbkezes ember, hisz nyilvánvalóan azt használták a lenyomat elkészítésére. Lehet azonban, hogy rituális okok játszottak közre, annál is inkább, mert a fallal szemben állva balra vannak bal kezet és jobb oldalon a jobb kezet ábrázoló lenyomatok. Sok kultúrában pedig a bal kéz a nő, a jobb kéz pedig a férfi szimbóluma. A kézlenyomatok minden kontinensen megtalálhatók és mintegy 30 ezer év leforgása alatt készültek.

Érdekesség, hogy a legfrissebbek már a középkorból erednek: a keresztesek a Szentföldre indulásuk előtt hagyták kezük nyomát a templom falán. Ha épségben visszatértek, a másik kéz lenyomata is mellé került.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ősasszonyok is részt vettek a barlangrajzok készítésében

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra