Kommunista utópia a rajzasztalon: a meg nem épült Moszkva
2005. április 21. 10:58
Nehézipari Népbiztosság
1. Nehézipari Népbiztosság (A. Vesznin, V. Vesznin, S. Ljascsenko, 1934) 2. Nehézipari Népbiztosság (A. Vesznin, V. Vesznin, S. Ljascsenko. Változat, 1934) 3. Nehézipari Népbiztosság (I. Fomin, P. Abroszimov, M. Minkusz, 1934) |
Az 1934-ben kiírt pályázat a Nehézipari Népbiztosság épületére a Vörös tér, valamint a környező utcák és terek (mintegy 4 hektár) teljes átépítésével járt volna. A pályázatra 12 pályamű érkezett. A konstruktivista mozgalom vezéralakjai, a Vesznin-testvérek által benyújtott pályaművet nem értékelte a zsűri, jóllehet tervük némely eleme a század legérdekesebb építészeti megoldásai közé tartozott.
Fomin a szentpétervári orosz neoklasszicista iskola egyik legfontosabb képviselőjeként már a forradalom előtt megbecsülést vívott ki magának. Még a konstruktivizmus uralta 1920-as években is kitartott a klasszikus építészet elvei mellett. Idézet a terv leírásából: "A homlokzat két fő függőleges eleme közt tiszta kilátás nyílik a Lenin-mauzóleumra, az épület Szverdlov tér felőli vége ív alakban zárt. Megoldásként a sziluett-technikát választottuk: a hátsó, záró ívet belülről gazdagon díszített boltívek taglalják, melyek illeszkednek a tér régi épületeinek jellegéhez. Az épület zárt jellegéből kifolyólag nem törekedtünk 12-13 emeletnél többre, egyedül a tornyok 24 emeletesek."