Harc Che Guevara fotója körül
2004. február 24. 09:00
A híres Che Guevara portré jogtulajdonosa egymillió euróra perli a világszerte a sajtószabadságért küzdő Riporterek határok nélkült, melynek elnöke ezért a szervezetet megszűnésétől tart.
<
Korda és a híres Che-fénykép |
Az RSF képe tulajdonképpen montázs: a sajtószervezet az 1968-as párizsi diáklázadás egyik felvételét manipulálta, új értelmet kölcsönözve a fényképnek. Az eredeti fotón az látható, amint egy rendőr gumibotot emel egy védtelen fiatalra. Az RSF kampányképén a rendőr arcát Che arcával helyettesítették, és ezt a feliratot helyezték el a kép alatt: "Isten hozott Kubában, ami az újságírók számára a világ legnagyobb börtöne".
A fotós örököse, Diana Diaz-Lopez megtiltotta az RFS-nek, hogy másolja vagy terjessze a képet: darabonként 200 euró (52 246 forint) pénzbüntetést helyezett kilátásba, ha a tilalmat megszegik. A szervezet azonnal visszavonta a képet ábrázoló plakátokat és képeslapokat. Diaz-Lopez pénteken arra hivatkozott, hogy az RSF birtokában lévő minden egyes nyomtatvány, amelyen édesapja felvételét használták fel, a tilalom áthágásának minősül. Az örökös ezért követel darabonként 200, összesen több mint egymillió eurót a szervezettől. Az újságírószervezet vezetői azonban úgy vélték: az, hogy irodáikban őrizték a plakátokat és képeslapokat, nem számít szabálysértésnek. "A plakátokat páncélszekrényben őriztük, nem használtuk fel", és "reggel mindet eljuttatjuk Diaz-Lopez asszonyhoz" - nyilatkozta Robert Ménard.
MTI