Fillérekért kótyavetyélik a kambodzsai műtárgyakat
2004. július 28. 15:01
Fillérekért kótyavetyélik el a phnompeni bolhapiacon az ősi kambodzsai civilizáció páratlan régészeti leleteit.
Egy 3500 éves, durván faragott kőeszközt már 15 dollárért (kb. 3000 forint), egy későbbi korból származó, mívesen megmunkált olvasót 2 dollárért meg lehet szerezni. Hasonló nagyságrendű összegekért találnak gazdára olyan cserépedények, bronzékszerek, használati tárgyak, amelyek keletkezésük korszakának termelési kultúrájáról adnak pótolhatatlan információkat - írta phnompeni helyszíni tudósításában az AFP.
A francia hírügynökség szerint a Kambodzsában dolgozó archeológusokat mélyen elkeseríti az egyre bővülő illegális műtárgy-kereskedelem. Dougald O'Reilly, a világörökség kincseinek felügyeletére alakult Heritage Watch igazgatója szerint régészeti szempontból Kambodzsa valóságos aranybánya, nemcsak az ott fellelhető egyedi kultúrkincsek, de az ősi kultúra teljes ismeretlensége miatt is. Angkor - mondta a szakember - egyike a legnagyobb emberi civilizációknak, eredete azonban rejtély a tudósok számára.
Az ősi város egyébként nemrég lekerült az UNESCO világörökség-listájának veszélyeztetett helyszíneit tartalmazó felsorolásából. Az ENSZ kulturális szervezete ugyanis úgy ítélte meg, hogy Angkor fennmaradása mára biztosítva van.
Most azonban úgy tűnik: örökre elveszhetnek az ősi civilizációk tárgyi emlékei.
Az ásatási helyszínek fosztogatásának megakadályozására nincs elég képzett rendőr, a helybéliek számára viszont könnyű pénzszerzési lehetőség a földből kiásott régi tárgyak eladása. A szakemberek és a helyi hatóságok szerint a történelem előtti műtárgyak széthordását csak az állíthatná meg, ha a világ egyik legszegényebb országában meg tudnák értetni a lakossággal: ősi örökségéből csak akkor profitálhat, ha sikerül megőrizni és összegyűjteni az értékeket, amelyekből múzeumokat létesítenek és megnyitják azokat a világturizmus előtt.
(MTI Panoráma)