Megmentik a háborúban megsérült középkori írásokat
2003. szeptember 10. 11:06
Multispektrális fényképezéssel mentik a második világháborúban megsérült középkori kéziratok szövegét
Chartres középkori könyvtára a szövetségesek bombatámadásának esett áldozatul 1944 május 26-án. A mintegy 2000 középkori könyvből és pergamenből álló gyűjtemény, melynek egyes darabjai a 12. századból valók, nagyrésze megégett. Az eredetileg a földfelszín vizsgálatára kidolgozott űrfelvételek technológiáját a megsérült középkori kéziratok megmentésére használják.
A multispektrális képalkotással készülő űrfelvételek technológiája eddig többnyire az agrár szférában és a környezetvédelemben hasznosult.
A Vezúv kitörésekor Herculaneumban megsérült iratok megfejtéséhez már használt multispekrális fényképezés azonban egyre többször szerepel különböző régészeti és a történeti kutatások eszköztárában is.
|
A középkori könyvtár romokban |
A többsávos, multispektrális fényképező rendszerekben több, precízen összeépített, szűk áteresztőképességű szűrővel szerelt kamera szinkronban készíti a felvételeket. A többrétegű fényérzékeny filmre rögzített felvételek infravörös és ultraviola fény mellett válnak láthatóvá.
A Chartres-ban található legnagyobb középkori könyvtár lebombázásáról két történet is kering. Az egyik változat szerint egy brit gép német lövést kapott és zuhanás közben ejtette a bombát a könyvtárra. A másik változatban német pilóta lőtte ki bombáit Chartres felett.
|
megsérült középkori kézirat |
A gyűjtemény kiemelkedő darabja volt a Heptateuchon ("Hétkötetes könyv") című 12. századi bölcseleti alapmű. Thierry of Chartres 1100-1150 körül élt platonista szerző az arab tudomány egyik meghonosítója Európában. Heptateuchon avagy a hét szabad művészet tankönyve tartalmazta Cicero retorikáját és Arisztotelész logikáját is.