Ügynökbotrány Németországban
2003. augusztus 5. 05:42
A CIA a közelmúltban adott át több tucat, máig titkos Stasi-aktát a német kormánynak
<
arcára fagyott |
Biskyről már eddig is sejtették, hogy volt némi köze az egykori keletnémet titkosszolgálathoz, de csak most tudták egyértelműen bizonyítani azt, hogy meglehetősen komoly szerepet játszott a pártvezér a kommunista éra idején.
Bisky természetesen mindent tagadott. Kezdetben - néhány évvel ezelőtt - azt állította, hogy semmi köze nem volt a Stasihoz. Nem volt álneve, és ebből kifolyólag nem is dolgozhatott a Szervezetnek. Aztán amikor rebesgették, hogy esetleg mégis, akkor azzal magyarázta a bizonyítványát, hogy a listán való szereplés nem bizonyítja még az ügynöki munkát. A most napvilágra került adatokból azonban egyértelműen kitűnik, hogy Bisky nem csak Rosenholtz, hanem Bienert, valamint Klaus Heine álnéven is küldözgetett jelentéseket 16 éven keresztül - "mint megbízható és azonnal bevethető elvtárs".
A pártvezér persze még mindig nem hajlandó beismerni múltját, de - amint azt Hubertus Knabe, vezető német történész és Stasi-kutató mondja - most már kár tagadnia, hiszen a papírokon ott van feketén-fehéren: ügynök volt.
Knabe mellesleg nem érti, hogyan vehetett részt Lothar Bisky ilyen múlttal abban a két évvel ezelőtt felállított bizottságban, amely éppen azért jött létre, hogy kiderítse: vajon a német közlekedési miniszter, Manfred Stolpe ügynök volt-e, vagy sem? (Stolpe-t végül tisztázták a vádak alól.)
Biskynek most nagyon össze kell szednie magát, mert három héttel ezelőtt választották meg ismét a párt elnökévé. A régi-új elnök ígéretet tett arra, hogy elmozdítja a PDS-t a jelenleg igen csekély, alig 3 százalékos támogatottságról, és visszakerülnek a Bundestagba. Többen azonban úgy vélik, hogy ilyen tények után Biskynek le kell vonnia a megfelelő konzekvenciát, és abba kéne hagynia az aktív politizálást.