Ki ölte meg Tutanhamont?
2002. október 2. 12:21
Tutanhamon fáraó szarkofágját 1924. január 3-án lelte meg Howard Carter angol régész a luxori Királyok Völgyében. Többé úgy tűnik már az sem titok, milyen volt minden idők legismertebb egyiptomi fáraójának valóságos arca. Brit és új-zélandi tudósok ugyanis elkészítették Tutanhamon háromdimenziós digitális arcmását, eljárásuk pedig végig követhető a londoni Science Museum virtuális kiállításán.
<
Egy fáraó arcai |
Nem várt eredmény, hogy a végső melleszobor tüzetes vizsgálata után a brit kutatók arra jutottak, hogy az ifjú fáraó súlyos, veleszületett gerincbetegségben szenvedett. Dr. Richard Boyer amerikai gyermekgyógyász szerint a Tutanhamon földi maradányairól készült felvételek arra utalnak, hogy a 18 éves korában rejtélyes körülmények között elhunyt uralkodó nyakcsigolyái összenőttek (Klippel-Feil szindróma), és ez rendkívül nehézkessé tette számára a mozgást. "Úgy tartotta a fejét, mintha a gerince seprűnyél vagy piszkavas lenne. Egy esés, illetve egy erőteljes ütés a gerincagyára minden bizonnyal végzetes lehetett a számára" - hangsúlyozta Boyer.
Tutanhamon a Kr. e. XIV. században, az egyiptomi Újbirodalom rendkívül zavaros időszakában élt, és nem kizárt, hogy megölték. A fáraó halálának ügyében még az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) is vizsgálatot indított annak tisztázására, hogy vajon politikai indítékból számoltak-e le vele, vagy valaki a közvetlen környezetéből hatalomvágyból emelt rá kezet.