Kalapács alatt az első magyar nyelvű tankönyvek
2008. március 25. 18:00
Az első kémiával, fizikával, matematikával vagy ásványtannal foglalkozó magyarnyelvű iskolai tankönyvek kalapács alá kerülésével kelt feltűnést a Honterus Antikvárium aukciója.
<
Ennél olcsóbban, 50 ezer forintért lehet hozzájutni az első magyarnyelvű kémia tankönyvhöz, Kováts Mihály: Chémia vagy természet titka című négyrészes munkájához. A kémiakönyv megjelenési dátuma 1807.
Molnár János jezsuita szerzetes első műve ókori műalkotásokat, építészeti emlékeket ismertet időmértékes verselésben, és ebben a minőségében az első magyar régészeti munkának tekinthető. Ezért a kilenc részből álló tételéért 150 ezer forintról lehet licitálni.
Míg a másik Molnár által jegyzett "A természetiekről, Nevvton tanitványinak nyomdoka szerént hat könyv" 120 ezer forintért érhető el. Ezt, az első magyar nyelvű fizikakönyvet 1777-ben nyomtatták ki.
Mindazonáltal Molnár hatása az irodalomtörténetben és a magyar nyelvért folytatott küzdelmekben jelentős, közvetve azonban - nemcsak fizikai munkájával - a fizika fejlődésére is erősen hatott. A Régi Jeles Épületekről című műve hatására kezdte meg Révai Miklós agitációs munkáját a magyar nyelvű tudomány művelése mellett.
A Physiologiának rövid sommája, az első magyarnyelvű élettannal foglakozó könyv, egyben az első magyarnyelvű egyetemi tankönyv. Rácz Sámuel Pesten 1789-ben kiadott rézmetszetű táblákkal díszített szép könyve 40 ezer forintról indul.
Elsőségével tűnik ki Budai Ésaiás: Oskolai Magyar Új Átlás, amelyet Debrecenben metszettek és nyomtattak 1804-ben. A Koehler latin nyelvű atlasza után készült kiadvány fő érdeme, hogy az első, 1800-ban kiadott atlasznál is következetesebb, egységes a magyar névírás, a térképek rajzolta finomabb, a metszés kiváló. Az atlasz kikiáltási ára 120 ezer forint.
A legdrágábban, 1,2 millió forintért kínált tétel is igazi unikum, mert Bél Mátyás főművének, a Notitia Hungariae Novae Historico Geographica, Az újkori Magyarország történeti-földrajzi ismertetésének mind a négy, a szerző életében elkészült kötetét tartalmazza. Bél igazi polihisztorként működött, művében a teljes Magyarország történeti-topográfiai leírását kísérelte meg vármegyék szerinti felosztásban. (1735 és 1742 között a Notitia anyagának mintegy harmada jelent meg Bécsben, négy kötetben. A mű nagyobb része, tízezer fólióoldal, kéziratban maradt.). A kötetekhez Mikoviny Sámuel készített kitűnő megyetérképeket. Bél Mátyás nagyszabású vállalkozása a korabeli Európában egyedülálló teljesítmény volt.
Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek, Magyarország prímása összes munkáit 1894-1911 között adták ki, 15 kötetben. Az árverési tétel a sorozat valamennyi kötetét tartalmazza, - ez is igen ritka. Ám az eladásra felkínált egészbőr-kötésváltozat összesen 30 példányban készült! Ezért aztán nagyon méltányos érte a 240 ezer forintos kikiáltási ár.
A Honterus aukcióját március 28-án tartja, addig a könyvek a Múzeum körúti antikváriumban tanulmányozhatók.
(Múlt-kor/MTI)