Vaskori nagyvárost találtak Izraelben
2007. augusztus 30. 12:00
A korai vaskorban (i.e. 1150-950) létezett, igen fejlett város maradványait tárta fel egy nemzetközi régészcsoport Izraelben.
<
`A feltárt leletek azt mutatják, hogy szó sem volt a társadalom teljes összeomlásáról` - mutatott rá a tudós. Kinneret a bibliai Izrael korai időszakát tekintve az ország egyik legjelentősebb településének tekinthető.
Eddig a régészek abból indultak ki, hogy a térség valamennyi nagy városát az i.e. 1200-1175 közötti időkben feladták és helyettük az emberek kisebb falvakat létesítettek a hegyvidéken. Jelenlegi ismereteink szerint ezek a kis települések képezték azután a későbbi Izrael magvát, amely az i.e. 10. században jött létre.
A tudós szerint valószínű, hogy az i.e. 10. században földrengés és az általa előidézett tűzvész pusztította el a virágzó várost, amely ezt követően több mint száz esztendőn át teljesen kihalt volt. A kutatók szerint a feltárt maradványok arra engednek következtetni, hogy a mintegy tíz hektárnyi területen 2500 ember élhetett.
A városról szerzett információink azonban tovább bővülhetnek majd, hiszen a mintegy 70 tudós - a mainzi egyetem tudósai, továbbá Helsinkiből, Bernből és Leidenből érkezett régészek - részvételével folyó, 2003-ban elkezdett ásatások még hat évig tarthatnak.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)