Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Veszélyben a törökországi álmessiás otthona

2007. június 14. 13:00

A mai Törökországban is több ezer olyan zsidó él, akik a dönme (hitehagyott) felekezet tagjaként titokban gyakorolják vallásukat.

<

Az elfeledett álmessiás ellentmondásos öröksége

A dönme felekezet tagjai a 17. században élt álmessiás, Sabbatai Cevi eszméit követik. Cevi kényszer hatása alatt vette fel az iszlám hitet, hívei ezt a tikkun (helyreállítás, megjavítás) hősies cselekedetének tartották, és követték messiásukat, vagyis a külvilág számára muszlimokká váltak, de titokban a zsidó hitet követték. Őket nevezték dönmének, amely a török nyelvben a mai napig pejoratív szó. A közösség mostanáig fennmaradt, először csak Szaloniki környékén éltek, de ma már Törökország minden részén megtalálhatók. Cevi állítólagos otthonának lerombolása azonban felboríthatja azt az egyensúlyt, amelyet a közösség évszázadokon keresztül igyekezett megtartani.

Az álmessiás egy 1931-es mozifilmben

Az idők folyamán a dönmék nagy része asszimilálódott, sokuk a holokauszt áldozata lett, többen különlegesnek, de mellékesnek tartják örökségüket. Még az asszimilálódottak is ismerik őseik történetét, akik közül többen a modern török köztársaság megalapítói voltak. A mai török vezető rétegben is több dönme található, bár mivel a mohamedánok és a zsidók is árulóknak tartják őket, nagy botrányt okozna, ha valakit nyíltan megneveznének. A nemrég elhunyt Ismail Cem külügyminisztert is néhány újság hitehagyottnak titulálta, de ő ezt mindvégig tagadta. A titkot mindenki ismeri, ahogy a közösség dísztelen isztambuli temetőit is, vagy azt a mecsetet, ahol imádkozni szoktak.

Barry Kapandji azon kevesek egyike, akik nyíltan elismerik származásukat, de még ő sem szeretné, ha a lapokban az igazi nevével szerepelne. Kapandji néhány hónappal ezelőtt vette fel a kapcsolatot a sajtóval, amikor megtudta, hogy Cevi Izmirben (a korábbi Szmirnában) álló házát a helyi hatóságok le akarják rombolni, hogy helyén park épülhessen. Senki sem akar neki segíteni: a közösség nem akar a nyilvánosság elé lépni, a zsidók pedig teljesen elhatárolják magukat az eretnek szektától. "Ez a kultúra, a történelem és az örökségem elleni bűntett. A zsidó közösség vezetői ellenzik a ház múzeummá alakítását... Azt akarják, hogy Sabbatai neve örökre eltűnjön a történelemből" - mondta Kapandji.

Ortodox zsidó körökben ugyanis Sabbatai Cevit és más eretnekeket a mi napig a "Jemah shemo" jelzővel illetik, ami annyit jelent "legyen neve örökre elfeledve". A módszer jól működik, hiszen ma már csak igen kevesen ismerik az álmessiás nevét. "Sabbatai Cevi jól vagy rosszul, de a zsidó történelem aktív formálója lett, és ezért méltányolnunk kell őt" - véli Kapandji.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Veszélyben a törökországi álmessiás otthona

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra