Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Az amerikaiak harmada nem tudja, melyik évben volt szeptember 11-e

2006. augusztus 14. 11:00

Egy nemrég publikált felmérés szerint az amerikaiak harmada nem tudta megválaszolni, melyik évben történt a szeptember 11-i terrortámadás.

<

Fekete lyuk a történeti emlékezetben

A terrortámadások ötödik évfordulójára készülve a Washington Post augusztus közepén ismeretett egy felmérést, amely szerint az amerikaiak 95 százalékban meg tudják mondani, hogy melyik hónap melyik napján történt a terrortámadás, az évet azonban már 30 százalékuk nem képes felidézni: hat százalék korábbra, nyolc százalék későbbre datálja, és 16 százalék nem tudja időben elhelyezni. Az emlékezet efféle fekete lyuka elsősorban az idősebb generációk sajátja: a dátumot nem ismerők 48 százaléka 55 és 64 év közötti, 47 százalékuk pedig 65 évnél idősebb.

A történeti emlékezetről szóló felmérések közül a leginkább meglepőkről a Múlt-kor korábban is hírt adott: ismertettük, hogy a britek fele nem hallott Auschwitzról, a brit fiataloknak pedig aggasztó hányada gondolja úgy, hogy a spanyol Nagy Armadát Kolumbusz vagy épp a Gyűrűk ura Gandalfja győzte le 1588-ban. Közelebbi példa, hogy tavaly háromból csak két német tudta, hogy 15 évvel ezelőtt leomlott a berlini fal.

Hazai eredmény, a Lauer Learning oktatási cég és a Szocio-Gráf Közvélemény-kutató Intézet felmérése, amely szerint a megkérdezett hétszáz fiatal döntő többsége nem is tanult 1956-ról. Akadt köztük olyan is, aki Kossuth Lajost és Petőfi Sándort is az '56-os forradalmárok közé sorolta - alig száz évet tévedve a históriában. A felmérések szerint a diákok körében mindenesetre még mindig Mátyás király a legnépszerűbb.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az amerikaiak harmada nem tudja, melyik évben volt szeptember 11-e

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra