Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg

Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg

2025. január 1. 14:20 Múlt-kor

<

Őrségváltás a tengereken: a németalföldi felfedezők

A spanyol tengeri hatalom hanyatlása a déli kontinens keresésében is változást hozott, mert az angolok és a hollandok nem akarták, hogy a fűszerekhez történő hozzáférés spanyol kézen maradjon.

A Fűszer-szigetekről a 17. század elején kiebrudalták az ekkor a spanyol korona uralma alá tartozó portugálokat, és ezzel párhuzamosan felderítették a térséget. Willem Janszoon 1605–1606 során a Jáva szigetén lévő Bantenből indulva, a Duyfken („galambocska”) névre hallgató hajója fedélzetén.

Janszoon körülhajózta Új-Guineát, de nem haladt át a Torres-szoroson, hanem délre fordult, és a York-félsziget nyugati részén partra szállt. Ő volt az első európai, aki Ausztrália földjére tette a lábát. Ennek ellenére maga Janszoon úgy hitte, hogy az a föld még Új-Guineához tartozik, és a néhány hónappal később arra hajózó Torres felfedezése ellenére a holland térképek egy ideig követték Janszoon hibás feltételezését.

Dirk Hartog 1616-ban a Holland Kelet-indiai Társaság megbízásából, az Eendracht (angolul Concord) nevű hajóval tartott Batávia (a mai Dzsakarta) felé, mikor a többiektől egy vihar elválasztotta.

Hogy le ne maradjon, a navigátora javaslatára az Indiai-óceánon keresztül vezető rövidebb utat választotta, és 1616. október 25-én elérte Ausztrália nyugati partjait a róla elnevezett szigetek közelében. Ő volt a második feljegyzett európai, aki Ausztrália földjére léphetett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra